Deneysel tıkanma sarılığı modelinde origanum vulgare essential oil'in (kekik yağı) bakteriyel translokasyon üzerine olan etkisi
The effect of origanum vulgare essential oil (thyme oil) on bacterial translocation in an experimental obstructive jaundice model
  1. Tez No: 863064
  2. Yazar: ONUR ÇIVGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİRAYHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Tıkanma sarılığında mortaliteye sebep olan asıl olay endotoksemi olup endotoksemi ile başlayan süreç sistemik etki yaratmaktadır. Kekik yağının literatürde antiinflamatuar ve antibakteriyel etkileri bildirilmiştir. Kekik yağının bu etkileri göz önünde bulundurulduğunda kekik yağının tıkanma ikterinde ortaya çıkan bakteriyel translokasyon ve sonrasında gelişebilecek hasarları önlemede kullanılabileceği düşünülmüş olup bu çalışmada amacı böyle bir etki olup olmadığını test etmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 250 – 300 gram ağırlığında, Wistar - Albino cinsi 28 adet sıçan, Sham (n:10), Koledok (n:11) ve Kekik (n:7) olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Kekik grubuna 6 gün boyunca oral olarak 50 mg/kg/gün Kekik Yağı verilmiştir. 6. günün sonunda alınan kan numunelerinden Total bilirubin (T.Bil), Alkalen Fosfataz (ALP), Gama Glutamil Transferaz (GGT), Alanin Aminotransferaz (ALT), Aspartat Aminotransferaz (AST) değerlerine bakılmıştır. Mezenter lenf nodu (MNL), dalak ve kan örnekleri alınarak mikrobiyolojik olarak uygun kültürlere ekilerek mikroorganizma üremeleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main event causing mortality in obstructive jaundice is endotoxemia, which initiates a systemic effect. Thyme oil has been reported to have anti-inflammatory and antibacterial effects in the literature. Considering these effects of thyme oil, it is thought that thyme oil could be used to prevent bacterial translocation occurring in obstructive jaundice and the subsequent damages. The aim of this study is to test whether such an effect exists. Materials and Methods: In this study, 28 Wistar-Albino rats weighing between 250-300 grams were divided into three groups: Sham (n:10), Common bile duct (n:11), and Thyme (n:7). Thyme Oil was orally administered to the Thyme group at a dose of 50 mg/kg/day for 6 days. On the 6th day, blood samples were taken to measure Total bilirubin (T.Bil), Alkaline Phosphatase (ALP), Gamma Glutamyl Transferase (GGT), Alanine Aminotransferase (ALT), and Aspartate Aminotransferase (AST) levels. Mesenteric lymph node (MLN), spleen, and blood samples were collected and microbiologically cultured to assess microbial growth.