Dı̇kkat eksı̇klı̇ğı̇ ve hı̇peraktı̇vı̇te bozukluğu olan yetı̇şkı̇n hastalarda obsesı̇f kompülsı̇f belı̇rtı̇ler ve yürütücü ı̇şlevlerle ı̇lı̇şkı̇sı̇
Obsessive-compulsive symptoms and their relationship with executive functioning in adult patients with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 863084
  2. Yazar: BÜŞRA SÖYLEMEZ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BATTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan yetişkin hastalarda gözlenen yürütücü işlev bozuklukları ve Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) ile olan komorbiditesini incelemyi planladık. Araştırma, DEHB'nin bilişsel esneklik, hafıza ve davranışsal aktivasyon/inhibisyon sistemleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir.. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 98 DEHB'li yetişkin hasta ile 60 sağlıklı bireyden oluşan eşleştirilmiş kontrol grubunu kapsayan retrospektif bir çalışma tasarımını kullanmaktadır. Katılımcılar, Yetişkin DEHB Öz Bildirim Ölçeği (ASRS-v1.1), Obsesif Kompülsif Envanter-Yeniden Gözden Geçirilmiş (OKR-R), Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE), Prospektif ve Retrospektif Bellek Ölçeği (İGYBÖ) ve Davranışsal İnhibisyon Sistemi/Davranışsal Aktivasyon Sistemi (DİS/DAS) Ölçekleri gibi psikometrik değerlendirmelerle incelenmiştir.. Bulgular: DEHB grubu, dikkat parametrelerinde kontrol grubuna göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Bilişsel esneklik, özellikle kontrol alt bileşeninde, genel sıkıntı kontrol edildikten sonra bile önemli ölçüde bozulmuştur. Hafıza zorlukları, DEHB grubunda İGYBÖ'de daha yüksek puanlarla daha belirgin hale gelmiştir. Ayrıca, DEHB grubu eğlence arayışı boyutunda artmış davranışsal aktivasyon ve artmış davranışsal inhibisyon göstermiştir, bu da dürtüsellik ve kompulsiflik arasındaki karmaşık etkileşimi öne çıkarmaktadır. Sonuç: Bulgular, DEHB'nin çok yönlü doğasını ve OKB ile olan örtüşmesini vurgulamakta ve bu spektrumdaki yürütücü işlev bozuklukları ve komorbid semptomları ele alan nüanslı değerlendirme ve tedavi stratejilerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bulguların klinik uygulama ve gelecekteki araştırmalar için etkileri tartışılmakta ve bireylerin işlevsel sonuçlarını iyileştirmek için kişiselleştirilmiş müdahalelerin önemi vurgulanmaktadır..
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to examine executive function impairments and the comorbidity with Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) in adult patients with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). The research evaluates the effects of ADHD on cognitive flexibility, memory, and behavioral activation/inhibition systems. Materials and Methods: The study employs a retrospective study design, encompassing 98 adult patients with ADHD and a matched control group of 60 healthy individuals. Participants were assessed using psychometric evaluations such as the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS-v1.1), Obsessive-Compulsive Inventory-Revised (OCI-R), Cognitive Flexibility Inventory (CFI), Prospective and Retrospective Memory Questionnaire (PRMQ), and the Behavioral Inhibition System/Behavioral Activation System (BIS/BAS) Scales. Results: The ADHD group showed significant differences in attention parameters compared to the control group. Cognitive flexibility, particularly in the control subcomponent, was significantly impaired even after controlling for general distress. Memory difficulties were more pronounced in the ADHD group, as indicated by higher scores on the PRMQ. Additionally, the ADHD group exhibited increased behavioral activation in the dimension of sensation seeking and increased behavioral inhibition, highlighting the complex interaction between impulsivity and compulsivity. Conclusion: The findings underscore the multifaceted nature of ADHD and its overlap with OCD, emphasizing the need for nuanced assessment and treatment strategies that address executive function impairments and comorbid symptoms within this spectrum. The implications for clinical practice and future research are discussed, highlighting the importance of personalized interventions to improve functional outcomes for individuals.