Karaciğer sirozu tanılı hastalarda serum resolvin D1 seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum resolvin D1 level in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 863083
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAZGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Resolvin D1(RvD1)'in antiinflamatuar süreçte ve fibrogeneziste rolünün olduğu gösterilmiştir. Fibroz görülen karaciğer sirozu hastalarında da RvD1 rolünün olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda, karaciğer siroz tanılı hastalarda serum RvD1 düzeyini kontrol grubundakiler ile karşılaştırarak serum RvD1 düzeyi ile hastalığın evresi ve komplikasyonları arasındaki ilişkilerin değerlendirmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız prospektif kontrol grubu olan kesitsel çalışmadır. Çalışmaya tek merkezden poliklinik ve klinik yatan hasta başvurularında karaciğer sirozu tanılı 60 hasta ve polikliniğe başvurmuş sağlıklı 30 kişi dahil edildi. Toplamda 90 katılımcının yer aldığı çalışmada serum RvD1 düzeyi ve biyokimyasal parametreler karşılaştırıldı. BULGULAR: Araştırma 01/03/2023- 01/12/2023 tarihleri arasında Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmış olup %37,8'i (n=34) erkek, %62,2'si (n=56) kadındır. Araştırmaya katılan olguların %33,3'ü (n=30) kontrol, %35,6'sının (n=32) kompanse, %31,1'i (n=28) dekompanse grubunda oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Resolvin D1 (RvD1), has been shown to have a role in the anti-inflammatory process and fibrogenesis. Thus, RvD1 is speculated to play a role in liver cirrhosis patients who experience fibrosis. Our study aimed to evaluate the relationships between serum RvD1 levels and the stage of the disease as well as cirrhosis complications by comparing the serum RvD1 levels in patients diagnosed with liver cirrhosis with those in the control group. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional study with a prospective control group. The study included 60 patients diagnosed with liver cirrhosis, and 30 healthy people who applied to the outpatient clinic from a single center. In this study, serum RvD1 level and biochemical parameters were compared for the 90 participants total. RESULTS: The research was conducted at Sultan Abdulhamid II Han Training and Research Hospital between 01/03/2023 and 01/12/2023, 37.8% (n=34) of which were male and 62.2% (n=56) were female. Our results showed that 33.3% (n=30) of the cases participating in the study were in the control group, 35.6% (n=32) in the compensated group, and 31.1% (n=28) in the decompensated group.