Evde sağlık hizmeti alan hastaların pnömokok aşısı yaptırma durumunu etkileyen faktörler
Factors affecting the pneumococcal vaccine status of patients receiving home health care
- Tez No: 863100
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKSOY, UZMAN BURCU AYKANAT YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ: Aşılar keşfedildikleri ilk günden beri hastalıklara karşı verilen mücadelede en etkili yöntemlerden birisi olmuştur. Evde sağlık hizmeti alan hastalar hem yaşları hem de ek hastalıkları sebebiyle aşı ile önlenebilir hastalıklara karşı büyük risk altındadır. Pnömokok enfeksiyonu da bu hastalıklardan birisidir. Bilgi eksikliği, farklı sağlık inanışları ve aşı tereddüdü gibi nedenlerle aşı oranları beklenenin altındadır. Bu çalışmada evde sağlık hizmeti alan hastaların pnömokok aşısı yaptırma durumunu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu tek merkezli ve gözlemsel tipteki kesitsel çalışma, Mayıs-Kasım 2023 tarihleri arasında, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi ESH biriminde yürütülmüştür. 65 yaş ve üzeri evde sağlık hizmeti alan 235 gönüllü hasta ve onların bakım verenleri çalışmaya dahil edilmiştir. Aşı kararını kendisi veren hastalar ile hastanın bakımını yapan ve aşı kararını veren yakınlarına demografik sorular anketi ve Aşı Tereddüdü Ölçeği uygulanmıştır. Aşı kararını veren kişi eğer hastanın kendisi ya da bakım vereni değilse, hastanın bakım verenine hastanın demografik verilerini ve kararı veren kişinin kim olduğuyla ilgili soruları içeren demografik sorular anketi uygulanmıştır. BULGULAR: Hastaların %46,8'i konjuge pnömokok aşısı olmuştu. Pnömokok aşı kararını, hastaların 11'inin (%4,7) kendisi, 206'sının (%87,7) bakım veren yakını, 18'inin (%7,7) bakım vermeyen başka bir yakınının verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Vaccines have been one of the most effective methods in the fight against diseases since the first day they were discovered. Patients receiving home healthcare services are at great risk of vaccine-preventable diseases due to both their age and comorbidities. Pneumococcal infection is one of these diseases. Vaccination rates are below expectations due to reasons such as lack of information, different health beliefs and vaccine hesitancy. This study aimed to investigate the factors affecting the pneumococcal vaccination status of patients receiving home healthcare services. MATERIALS AND METHODS: This single-center and observational type cross-sectional study was conducted between May and November 2023 in the HHC unit of Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. 235 volunteer patients aged 65 and over receiving home healthcare services and their caregivers were included in the study. A demographic questions survey and the Vaccine Hesitancy Scale were administered to the patients who made the vaccine decision themselves and the relatives who cared for the patient and made the vaccine decision. If the person making the vaccine decision was not the patient or his/her caregiver, a demographic questions survey was administered to the patient's caregiver, including the patient's demographic data and questions about who the person who made the decision was. RESULTS: 46.8% of the patients had received pneumococcal conjugate vaccine. It was observed that the decision for pneumococcal vaccination was made by 11 (4.7%) of the patients themselves, 206 (87.7%) by their caregiver relatives, and 18 (7.7%) by another non-caregiving relatives.