Düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerde ilk 72. saat tartı kaybının prematüre morbidite ve mortalitesine etkisi
The effect of weight loss in the first 72 hours on premature morbidity and mortality in low birth weight premature infants
  1. Tez No: 863101
  2. Yazar: ELİF YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZALKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Prematüre bebeklerde doğum sonrası ilk günlerdeki tartı kaybı oldukça değişkendir. Patolojik tartı kayıpları, birtakım yenidoğan morbiditesi ve mortalitesi ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerdeki 72. saat tartı kaybının morbidite ve mortalitesine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, Şubat 2023- Şubat 2024 tarihleri arasındaki 1 yıllık süreçte, SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilmiş, doğum ağırlığı 1250 gramın altında olan 98 bebek tartı kayıplarına göre 3 gruba ayrılarak prospektif olarak incelendi. Hastaların antenatal özellikleri, 72. saat tartıları, aldıkları sıvı miktarları, vital bulguları ve laboratuar parametreleri kaydedildi. Takiplerinde gelişen morbiditeler, solunum durumları ve exitus durumları not edildi. Bulgular: Hastaların ortalama doğum ağırlığı 900,1±224,1 gram, gestasyon yaşı 27,6±2,4 hafta idi. Çalışmamızdaki hastaların %49'u (n:48) %5'ten az tartı kaybı olanlar ve tartısı artıda olanlar (non-fizyolojik) kategorisinde, %36,7'si (n:36) %5-10 arası tartı kaybı yaşayarak fizyolojik değişim gösteren grupta, %14,3'ü (n:14) ise %10'un üzerinde tartı kaybı yaşayan (non-fizyolojik) grupta sınıflandırıldı. Hastaların %96,9'unda (n:95) çeşitli morbiditeler saptandı. En az morbidite %10'un üzerinde tartı kaybı olan grupta idi. Yedinci gününde ex olan 4 bebeğin, %50'sinin tartı kaybı
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of weight loss during the first 72 hours after birth on morbidity and mortality in premature infants. Significant weight loss during the initial postnatal period is highly variable in premature infants and is associated with various neonatal morbidities and mortalities. This study seeks to assess the impact of weight loss specifically within the first 72 hours after birth on morbidity and mortality outcomes in very low birth weight infants. Methods: In this study, conducted between February 2023 and February 2024 over a one-year period, 98 infants with a birth weight below 1250 grams, who were monitored in the Neonatal Intensive Care Unit of SBÜ Zeynep Kamil Women's and Children's Health Training and Research Hospital, were prospectively examined and divided into three groups based on weight loss. The patients' antenatal characteristics, weights at 72 hours post-birth, fluid intake amounts, vital signs, and laboratory parameters were recorded. Any morbidities that developed during follow-up, their respiratory statuses, and exitus statuses were also noted. Results: The average birth weight of the patients was 900.1±224.1 grams, and the gestational age was 27.6±2.4 weeks. In our study, 49% of the patients (n:48) were classified in the non-physiological category, with less than 5% weight loss or weight gain, while 36.7% (n:36) experienced physiological changes with weight loss between 5-10%, and 14.3% (n:14) had weight loss exceeding 10% and were classified in the non-physiological group. Various morbidities were detected in 96.9% of the patients (n:95). The lowest morbidity was observed in the group with weight loss exceeding 10%. Among the 4 infants who had an exitus on the seventh day, 50% had a weight loss of less than 5%.