Öğretmen adaylarının işsizlik kaygıları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relation between anxiety of teacher canditates and their attitudes towards teaching profession
- Tez No: 863149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının işsizlik kaygıları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Eğitim Fakültesinde farklı öğretmenlik bölümlerinde öğrenim gören toplam 355 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“İşsizlik Kaygısı Ölçeği”ve“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için ise SPSS for Windows 23.0 programında betisel istatistiklerin yanı sıra, bölüm ve gelir durumu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi ile cinsiyet değişkeni karşılaştırmalarında Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmada tutum değişkeni ile cinsiyet faktörü karşılaştırılmasında Mann-Whitney U Testi, tutum değişkeni ile gelir durumu ve bölüm faktörleri karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmada kaygı değişkeni ile cinsiyet faktörü karşılaştırılmasında Mann-Whitney U Testi, kaygı değişkeni ile gelir durumu ve bölüm faktörleri karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğretmen adaylarının orta düzeyde işsizlik kaygısı yaşadıkları, bunun yanında öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Benzer birçok çalışmada öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının yüksek olduğu ve işsizlik kaygılarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Araştırmada öğretmen adaylarında işsizlik kaygısının demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0.05). Öğretmen adaylarının mesleki tutumları açısından ise bölümler arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between teacher candidates' unemployment concerns and their attitude levels towards the teaching profession. A total of 355 people studying in different teaching departments at the Faculty of Education participated in the research.“Personal Information Form”,“Unemployment Anxiety Scale”and“Attitude Scale Towards the Teaching Profession”were used as data collection tools in the research. To analyze the data, in addition to descriptive statistics in the SPSS for Windows 23.0 program, the Kruskal-Wallis test was used to compare department and income variables and scale scores, and the Mann-Whitney U Test was used to compare gender variables. In the study, Mann-Whitney U Test was used to compare the attitude variable with the gender factor, and the Kruskal-Wallis test was used to compare the attitude variable with income status and department factors. In the study, Mann-Whitney U Test was used to compare the anxiety variable with the gender factor, and the Kruskal-Wallis test was used to compare the anxiety variable with income status and department factors. At the end of the research, it was found that teacher candidates had a moderate level of unemployment anxiety, and their attitudes towards the teaching profession were high. Many similar studies have found that teacher candidates' attitudes towards the teaching profession are high and their unemployment concerns are at a medium level. In the study, it was determined that unemployment anxiety among teacher candidates did not differ significantly according to demographic variables (p>0.05). A significant difference was found between departments in terms of teacher candidates' professional attitudes (p 0.05).