أسلوبا الإيجاز والإطناب في بلاغة القرآن الكريم دراسة تطبيقية
Kur'ân-ı Kerim'in belagatındaki Icaz ve Itnab üslubleri uygulamalı bir çalışma
- Tez No: 863148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BASHAR AL QAHWAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arapça Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İcaz (özetleme), benzetme, mecaz, ifade, Fasıl, çekim, abartı ve Akıcı ve güzel anlatış'a kadar Kur'an'ın belagatinin birçok yönü ve türü vardır. Belki de bu yönlerden en dikkate değer olanı İcaz ve Itnab (Detaylandırma). Araştırma, kerim Kutsal Kitabımız Arapların belagat (retorik) İcaz yöntemlerinden ayıran İcaz biçemlerine ışık tutmaktadır. Araplar kısalığı mı yoksa Itnab mı tercih etti? Kur'an-ı Kerim'deki İcazlar, Îcâz-ı Kısar (Cümleden herhangi bir eksiltmeye gitmeden kısa bir ibareye çok mânalar sığdırmaktır) ve Îcâz-ı Hazif (Kendileri bulunmadan da anlamın tamam olduğu kelime veya cümlelerin hazfedilmesi yoluyla sağlanan îcâzdır) olmak üzere iki ana türe ayrılmıştır. Bu araştırmada silmenin şartları, kuralları ve sağladığı faydalar ele alınmıştır. Araştırmada kuranı kerimin belagatında Itnab yöntemi, biçimleri ve türleri neler olduğu ele alınmıştır. İcaz ve Itnab üslupları arasında da bir karşılaştırma yapılmıştır. Araştırma, Itnab tarzının teşvik ettiği retorik amaçlarla ilgilendikten sonra İgal, tekmil, ihtiras ve diğerleri gibi en belirgin İtnab biçimlerini ayrıntılı olarak açıklamıştır. Araştırma, İcaz ve Itnab üsluplarının tüm şekil ve türlerindeki uygulamalı örneklerinin incelenmesiyle sonuçlanmıştır. Allah'ın izniyle bu konuları, kuran-ı kerim'den gerekli deliller ve mukaddes ilahi kelam ile sırasıyla ele almaya çalışacağız. Bu araştırmayı elde edilen sonuçlarla bitireceğiz.
Özet (Çeviri)
There are many aspects and types of Quranic rhetoric, from brevity, analogy, metaphor, clarification, breaks, inflection, exaggeration, and good eloquence. One of the main aspect is brevity and redundancy. This research spots the light mainly on the ways of brevity which Quraan specifically used unlike the Arabs used ways of brevity. And what the Arabs preferred redundancy or breivty. The Quran brevity has divided into two main groups brevity of shortness and the brevity of omision and this research deals the conditions of omision and its rules and the benefits it provides. The research dealts with the style of redundancy in the rhetoric of the Holy book, and what are the images and types of redundancy. Comparison was made between the two methods of brevity and redundancy, the research detailed the most prominent forms of redundancy from Igal, completion, prudence, and others, and this was after addressing the rhetorical purposes that are marketed by the style of redundancy, and the research was concluded by examining examples As an application of the methods of brevity and redundancy in all their forms and types, we will try, with the help of Allah, to deal with these topics in relvantly with the necessary Quranic evidence from the Holy Book and the Words of Almighty, and we conclude with the results drawn from this study.