Mikro şebekelerde arıza durumlarında kararlılık analizi vaka çalışması
Stability analysis in failure cases in micro grids case study
- Tez No: 863156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OBEN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde enerji tüketiminin artması, enerji piyasasındaki serbestlik ve teknolojinin gelişmesi ile yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip dağıtık üretim birimlerinin artışına sebep olmaktadır. Mikroşebekeler (MG), bu enerji ortamında yerel ve merkezi olmayan enerji üretimini, büyük ve merkezi bir şebekeye bağlanmasını sağlamaktadır. Rüzgar türbinleri ve fotovoltaik sistemler gibi yenilenebilir enerji kaynakları enerji üretim birimleri olarak kullanıldığında, MG'lerin geleneksel güç sistemlerinde güvenilir çalışması büyük bir endişeye sebep olmaktadır. Tüketicileri besleyen gerilimin yüksek kalitesi ve frekans kararlılığının güvencesi, MG'lerin optimum şekilde çalışması için birinci derece bir taleptir. Bu durum hem dağıtım şebekesi operatörleri hem de nihai tüketiciler ve son tüketiciler için kalıcı bir endişe kaynağıdır. Üretilen gücün talep edilen güce eşit olmaması, her MG sektörünün sorunudur. Gerilim ve frekans kontrolü, üretilen veya tüketilen aktif ve reaktif güçleri ayarlayarak hem gerilimin hem de frekansın ayar noktası değerleri etrafında önceden belirlenen sınırlar içinde kalmasını sağlamaktır. MG'lerin kararlı gerilim ve frekans değerler ile çalıştırlması ve güç kalitesinin normlara uygun olması temel gereksinimlerdendir. Bu normların sağlanması için, MG'lerde gerilim ve frekans kontrolü önem arz etmektedir. Bu tezin amacı MG sistemin şebeke kaynaklı gerilim düşüşlerinin ve yükselişlerinin, adalanma sırasında meydana getirdiği sinyalizasyon hataları ortaya çıkarmaktır. Ayrıca MG'lerde bulunan enerji depolama sistemlerinin kararlılık üzerine etkileri de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The expansion of dispersed production units powered by renewable energy sources and the liberalization of energy market technologies are both outcomes of today's surging energy usage. With the use of microgrids (MGs), decentralized and localized power generation in this energy environment can be linked to a vast and centralized grid. Reliability of MGs in conventional power systems is a major concern when energy generation units are wind turbines and solar systems, which are renewable energy sources. An essential condition for MGs to function optimally is to provide consumers with voltage that is both of high quality and stable frequency. This is a concern for distribution network operators to consumers and end users. Every MG sector faces the same problem: the power produced does not match the power demanded. Maintaining a voltage and frequency within specified ranges relative to adjustment point values is the goal of voltage and frequency control, which also involves adjusting the consumption or production of reactive and active forces. Maintaining standard power quality and operating the MGs at stable voltage and frequency values are of the utmost importance. Maintaining these parameters in MGs requires careful regulation of voltage and frequency. This thesis goal is to help spot processing issues brought on by voltage dips and spikes in the MG system as a result of the MG. Research into the stability-altering impacts of MG energy storage technologies is ongoing as well.