Kur'ân okumakla ilgili temel kavramlar ve temsîlî okuma
Basic concepts of reading the Qur'an and representational reading
  1. Tez No: 863163
  2. Yazar: UBEYDULLAH BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kur'ân-ı Kerîm okunmak ve eyleme geçirilmek üzere gönderilmiş son ilâhi kitaptır. Nâzil olmaya başladığı ilk dönemden itibâren muhatapları tarafından en güzel şekilde okunmaya ve ezberlenmeye çalışılan Kur'ân-ı Kerîm'den en üst düzeyde istifâde edebilmek için dikkat edilmesi gereken kurallar, bu alanda çalışmalar yapan kırâat âlimleri tarafından tesbit edilmiş ve kayıt altına alınmıştır. Dolayısıyla Kur'ân okuyucusunun okuduğu metinden eksiksiz istifâde edebilmesi için bu alanla ilgili olan kavramların ne anlama geldiğini bilmesi bunun için de sadece yazılı kaynaklarla yetinmeyip üstâd olan kişilerden ders alması gerekmektedir. Kur'ân okumakla ilgili temel kavramları incelediğimiz bu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kur'ân okumakla ilgili teorik olarak bilinmesi gereken kırâat, tilâvet, tecvîd, lahn ve zelletü'l-kârî kavramları ayrıntılı bir şekilde izâh edilmiş; kırâat eğitimi, tilâvet çeşitleri, tecvîd ilminin tarihi seyri incelenmiş ve namaz içerisindeki kırâat hataları örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise mânâyı esas alan ve okunan âyetlerin dinleyenin nazarında canlanmasını sağlayan temsîlî okuyuş esasları örnek âyetlerle birlikte incelenmiştir. Yine bu bölümün sonunda ilâhî mesajdan ziyâdesiyle fayda sağlayabilmek için Kur'ân-ı Kerîm'e karşı gösterilmesi gereken ve tilâvet âdâbı olarak ifâde edilen tutum ve davranışların neler olduğu belirtilmiştir. Sonuç olarak bir müslümânın, hayat rehberi olan Kur'ân-ı Kerîm-i en güzel şekilde okuyabilmesi ve beklenilen düzeyde ondan istifâde edebilmesi için teorik anlamda bilmesi ve pratik anlamda uygulaması gereken hususların neler olduğu çalışmamızın esas gayesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is the last divine book sent to be read and put into action. The rules to be followed in order to benefit from the Holy Quran, which has been tried to be read and memorized in the best way by its addressees since the first period of its revelation, at the highest level, have been determined and recorded by recitation scholars working in this field. Therefore, in order for the reader of the Quran to fully benefit from the text he reads, he must know what the concepts related to this field mean, and for this purpose, he must not only rely on written sources but also take lessons from masters. This study, in which we examine the basic concepts about reading the Quran, consists of two parts. In the first chapter, the concepts of recitation, recitation, tajwîd, lahn and zelletü'l-kârî, which should be known theoretically about reading the Quran, are explained in detail; Recitation training, types of recitation, historical course of the science of tajwid were examined and recitation errors in prayer were tried to be explained by giving examples. In the second part, the principles of representative reading, which are based on meaning and make the verses come to life in the eyes of the listener, are examined together with sample verses. Again, at the end of this section, it is stated what the attitudes and behaviors that should be shown towards the Holy Quran and expressed as recitation etiquette in order to benefit more from the divine message. As a result, the main purpose of our study is to determine what a Muslim should know theoretically and apply practically in order to read the Holy Quran, which is the guide to life, in the best way and benefit from it at the expected level.