Hazır giyim sektörü tasarım süreçlerinin iyileştirilmesi ve optimizasyonu: Tasarım merkezi örnek uygulama
Improvement and optimization of design processes in the ready to wear fashion industry: Design center example
- Tez No: 863162
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AĞAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Hazır giyim sektöründe tasarım süreçleri, kendi içerisinde çok değişkenli dinamikleri olan ve iş adımlarının en başında gelen süreçler olarak bilinmektedir. Moda kavramının hızlı ve dinamik yapısı nedeni ile tasarım süreçleri de hızlı ve dinamik bir yapıda sürdürülmektedir. Son derece hızlı ve yoğun iş adımlarının yaşandığı hazır giyim sektörü ve tasarım süreçlerinde, sürecin doğası gereği tıkanmalar ya da sorunlar yaşanabilmektedir. Bu bağlamda işletmeler için süreç iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının önemi giderek artmaktadır. Süreç sorunlarının çözümlenmesi, sürdürülebilir iyileştirme yöntemlerinin geliştirilmesi, işletmelere; 'performans yönetimi sağlarken zaman ve kaynaklardan verimlilik sağlamaktadır'. Bu araştırmanın genel amacını, uygulama işletmesi olarak seçilen tasarım merkezinin tasarım süreçlerinin iyileştirilmesi ve optimize edilmesi olarak belirlenmiştir. Uygulama işletmesinin tasarım merkezi olması, tasarım süreçlerinin proje temelli bakış açısı ile yönetilmesi ve bunun sistematik uygulamaların yapılmasına elverişli olması açısından belirleyici etken olmuştur. Analiz, uygulama ve değerlendirme olmak üzere üç aşamadan meydana gelen nitel araştırmada, yöntem olarak vaka analizi yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme, odak grup görüşmesi, gözlem tekniği ile toplanan veriler, matrisler ve pareto analizi aracılığı ile yorumlanmıştır. Uygulama işletmesinin mevcut durumunun, tasarım süreçlerinin ve tasarım süreçlerinde yaşanan sorunların ortaya konulması analiz aşamasında ele alınmıştır. Tasarım süreçlerinde yaşanan sorunların ortaya konulması ile birlikte işletme yönetimi tarafından en sık sorun yaşanan üç sürecin ele alınması ve bunlara yönelik iyileştirme uygulamalarının yapılmasına karar verilmiş ve bu karara uygun olarak çalışmalar yapılmıştır. İşletmelerin süreçleri kendi iç dinamiklerine ve süreçlerin dinamiklerine göre farklılık göstermektedir. Uygulama aşamasında, araştırma işletmesinin dinamiklerine uygun süreç, en sık sorun yaşanan üç sürece ve süreçte yaşanan sorunların özelinde süreç iyileştirmeleri geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Son aşama olan değerlendirme aşamasında ise yapılan süreç iyileştirme uygulamaları matrisler ve gözlemler ile süreçlere ve sorunlara etkisi – sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda en sık sorun yaşanan üç tasarım sürecine yapılan iyileştirmelerin, tüm tasarım süreçlerini olumlu yönde etkilediği bu bağlamda tasarım süreçleri ile zincirleme devam eden üretim süreçlerinde yaşanan termin gecikmesi, bu gecikmelere bağlı üretim maliyetlerinin artması sorunlarının yanı sıra, satış süreçlerinde sezon satış açılışlarının planlanan tarihlerde açılması ve buna bağlı olarak satış kaybı gibi büyük problemler çözüme kavuşturulmuştur. İyileştirme uygulamalarının sürdürülebilir hale gelebilmesi için, süreçlerin dinamik ve değişken yapısının göz önünde bulundurularak sürekli iyileştirme – sürekli geliştirmenin stratejik iş adımına haline getirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The design processes in the ready-to-wear fashion industry are known as highly variable dynamics within themselves, representing the foundational steps of business procedures. Due to the fast and dynamic nature of the fashion concept, design processes are also conducted in a fast and dynamic structure. The ready-to-wear sector and design processes experience extremely rapid and intensive business steps, which may lead to blockages or problems inherent in the nature of the process. In this context, the importance of process improvement and development efforts for businesses is increasing.Resolving process problems, developing sustainable improvement methods provides efficiency from both time and resources, offering performance management for businesses. The general aim of this research is determined as the improvement and optimization of design processes of the selected design center as an exemplary application business. The fact that the application business is a design center has been a determining factor in managing design processes with a project-based perspective and making it conducive to systematic applications.In this qualitative research consisting of three stages - analysis, application, and evaluation - a case study method was employed. Research data was collected through semi-structured interviews, focus group discussions, observations, matrices, and Pareto analysis. The current situation of the application business, design processes, and identified problems in design processes were addressed in the analysis stage.Following the identification of problems in the design processes, the management decided to address the three most frequently encountered processes and implement improvement practices for them. The businesses' processes differ based on their internal dynamics and the dynamics of the processes. During the application phase, processes suitable for the dynamics of the research business, improvements specific to the three most frequently encountered processes and the problems in those processes were developed and implemented.In the final evaluation stage, the impact and results of the implemented process improvements on the processes and problems were assessed through matrices and observations. The research results indicated that the improvements made to the three most frequently encountered design processes positively affected all design processes, subsequently positively influencing the production and sales processes. To make improvement practices sustainable, it is recommended to consider the dynamic and variable nature of processes and integrate continuous improvement into the strategic business steps.