Enerji sektörünün piyasalara etkisi (Enerji sektörleri ile BIST100 ilişkisi)
The impact of the energy sector on the markets (The relationship between energy sectors and BIST100)
- Tez No: 863188
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL YÜCE AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada enerjinin tanımı, türleri ve sektörlerinin piyasalara olan etkinliği baz alınmıştır. Klasik enerji kaynakları, Alternatif enerji kaynakları içeriklerine değinilmiştir. Klasik enerji kaynaklarında bulunan fosil yakıt grubunun günümüzde piyasalara olan etkinliğinin en yüksek olduğu Petrol ve Doğal gaz sektörleri yapılan araştırmalar ve grafikler vasıtasıyla küresel boyutta incelenmiş ve yorumlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları genel bir gruba dahil edilerek Yenilenebilir enerji sektörü başlığı altında incelenmiştir. Bağımlı değişken Bist100 ile bağımsız değişken petrol ve doğalgazın etkinliği inceleyebilmek için yapılan ADF birim kök testi ile modeldeki değişkenlerin durağanlıkları tespit edilmiştir. Johansen Eşbütünleşme analizi sonucunda iki adet eşbütünleşme saptanmıştır. Eşbütünleşme değerlerinin nedenselliğini ve ilişkinin yönünü belirlemek için Granger Nedensellik testi uygulanmıştır. Serilerimiz düzeyde durağan olmadığı için VECM modeli üzerinden Granger nedensellik yapılmıştır. Granger sonucuna göre iki tane tek yönlü nedensellik ilişkisi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study is based on the definition of energy, its types and the effectiveness of its sectors in the markets. Classical energy sources and alternative energy sources are mentioned. Oil and natural gas sectors, where the fossil fuel group in the classical energy sources has the highest efficiency in the markets today, have been analyzed and interpreted on a global scale through research and graphics. Renewable energy sources are included in a general group and analyzed under the title of Renewable energy sector. In order to examine the efficiency of the dependent variable Bist100 and the independent variable oil and natural gas, the stationarity of the variables in the model was determined with the ADF unit root test. Johansen cointegration analysis revealed two cointegrations. Granger Causality test was applied to determine the causality of cointegration values and the direction of the relationship. Since all of our series are non-stationary at the level, Granger causality was performed through the VECM model. According to the Granger result, there are two unidirectional causality relationships in our variables.