Denizcilik alanında pandeminin tedarik zincirine etkisi (Marmara Bölgesi örneği)
The effect of pandemic on the supply chain in the maritime area (Marmara Region example)
- Tez No: 884335
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tedarik zinciri süreci bir ürünün üretiminde hammaddenin ürün haline gelerek tüketicilere ulaşmasına kadar geçen süreci kapsamaktadır. Üretimin ilk aşamasından başlayarak müşteriye ürünün ulaştırılmasına kadar devam eden ve planlama, kontrol depolama gibi hususların yönetilmesini içeren süreç şirketlerin rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri açısından önemlidir. Bir anlamda tedarik zincirlerindeki rekabet, işletmelerin rekabeti olarak da ifade edilebilmektedir. Ekonomik olarak corona virüsün etkileri birçok sektörde hissedilmiştir. Salgına karşı koruma sağlayan maske, dezenfektan ve temizlik ürünlerine duyulan ihtiyaçtan dolayı bu sektörler olumlu etkilenmiş ve perakende fiyatları artmıştır. Turizm, enerji ve havayolu sektörlerinde ise tam dersi bir ivme oluşmuş ve bu sektörler salgından en fazla etkilenen sektörler arasına girmiştir. Salgınla birlikte küresel çaptaki tedarik zincirinde de bozulmalar yaşanmıştır. Petrol piyasaları düşmüş, borsalardaki rekor seviyedeki düşüşler ve dalgalanmalar piyasaları olumsuz etkilemiştir. Serbest dolaşım ve karantina kısıtlamaları halk üzerinde panik oluşturarak gıda, temizlik malzemesi, kolonya gibi ürünlerde stok yapmalarına ve bu ürünlerin fiyatlarında artış meydana gelmesine yol açmıştır. Salgın süreci kritik tedarik mallarının ve küresel ticaretin kriz zamanlarında, kriz sonrasında toparlanma sürecinde ve krizden normale dönüşte kesintisiz olarak taşınmaya devam edilmesinde deniz taşımacılığının kritik önemini de ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmada Denizcilik Alanında Pandeminin Tedarik Zincirine Etkisi (Marmara Bölgesi Örneği) konusu incelenmiştir. Çalışma kapsamında tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimi, denizlerin önemi ve deniz taşımacılığının ekonomideki rolü, dünyadaki ve Türkiye'deki denizcilik sektörünün analizi, yeni tip korona virüsün etkileri, pandemi döneminde tedarik zinciri yönetimi ve denizcilik alanında pandeminin Marmara Bölgesinde tedarik zincirine etkisi incelenmiştir. Bu araştırma Creswell'in 5 yaklaşımından fenomenoloji olgubilim deseniyle tasarlanmıştır. Fenomenoloji bir grubun ortak deneyimini vurgulamak, insan tecrübelerini anlamak için kullanılan yaygın bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem fen bilimlerinin mekanik anlayışının aksine, insan davranışının doğasına uygun farklı bir anlayış benimsenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu amaçtan hareketle çalışmada fenomen olarak“pandemi”kavramı kullanılmış ve katılımcılara bu fenomene ilişkin algıları, bakış açıları, deneyimleri, bu fenomene nasıl anlam verdikleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada katılımcıların deneyim ve bakış açılarına odaklanarak onların algı ve tecrübelerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Toplanan veriler anlamlandırılarak ve verilerden yola çıkarak pandeminin denizcilik sektörü tedarik zincirine etkisi ortaya koyulmuştur. Gerçekleştirilen araştırmada olgubilim deseni bağlamında araştırma konusu, denizcilik alanında pandeminin tedarik zincirine etkisi, veri kaynağı ise Maramara bölgesinde denizcilik alanında faaliyet gösteren firmalar içerisinden randomize bir şekilde seçilmiş 20 firmadır. Bu bilgilere ulaşmak için fenomen ile ilgili deneyimi olan ve bu deneyimi dışa vuracak bireylerden bilgi toplanmıştır. Bu çalışmada incelenen fenomeni deneyimlemiş katılımcılar bilinçli olarak seçilmiş ve her katılımcıdan derinlemesine bilgi edinmek amaçlanmıştır. Firmalara açık uçlu sorular sorularak fenomenin anlaşılmasına odaklanılmıştır. Firmalara, denizcilik alanında covid-19 pandemisinin tedarik zincirine etkisini belirlemeye yönelik, mülakatta katılımcı firmaların her birine yöneltilen sorulara verilen yanıtlar kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirilmiş ve elde edilen nitel bulgulara göre çıkarımlar yapılmıştır. Katılımcılara sorulan sorular 3 kısımda incelenmiştir. İlk bölümde firmalara çalışan sayısı, faaliyet yılları, tedarikçi sayıları gibi demografik sorular sorulmuştur. Böylece pandeminin etkisinin demografik farklara göre değişip değişmediği incelenmiştir. İkinci bölümde pandemiye yönelik sorularla firmaların pandemiye nasıl cevap verdikleri incelenmiştir. Covid-19'un firmaların tedarik zincirlerini en çok hangi alanlarda etkilediği ortaya koyulmuştur. Firma performanslarına bakarak kriz zamanlarında tedarikçinin müşteri isteklerine nasıl cevap verdikleri gözlemlenmiştir. Son bölümde ise firmaların gelecek beklentileri hakkında sorularla, firmaların geleceğe bakış açıları ortaya koyulmuştur. Bu bilgiler ışığında Marmara Bölgesi denizcilik alanında faaliyet gösteren 20 firmayla yapılan derinlemesine nitel araştırma, Covid-19 pandemisinin denizcilik sektörü tedarik zincirine etkisini incelemek, kriz zamanlarında denizciliğin önemini vurgulamak, Covid-19 gibi küresel felaketlerde tedarik zincirinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak açısından da geleceğe ışık tutmaktadır. Bu çalışmada elde edilen veriler ve değerlendirmeler denizcilik sektörünün önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Ayrıca gelecekte yaşanabilecek benzer süreçlerin etkilerini, sonuçlarını daha geniş bir bakış açısıyla ortaya koymak açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The supply chain process includes the process from the production of a product until the raw material becomes a product and reaches consumers. The process starting from the first stage of production to the delivery of the product to the customer and including the management of matters such as planning and control storage is important for companies to achieve competitive advantage. In a sense, competition in supply chains can be expressed as the competition of businesses. Economically, the effects of the corona virus have been felt in many sectors. Due to the need for masks, disinfectants and cleaning products that provide protection against the epidemic, these sectors were positively affected and their retail prices increased. In the tourism, energy and airline sectors, there has been a complete acceleration and these sectors have become one of the sectors most affected by the epidemic. Along with the epidemic, disruptions have also occurred in the global supply chain. Oil markets fell, record-breaking declines and fluctuations in the stock markets adversely affected the markets. Free movement and quarantine restrictions created panic on the people, causing them to stock up on products such as food, cleaning materials, cologne, and an increase in the prices of these products. The epidemic process has also highlighted the critical importance of maritime transport in the uninterrupted transportation of critical supply goods and global trade in times of crisis, during the recovery period after the crisis, and during the recovery from the crisis. In this study, the effect of pandemic on the supply chain in the maritime area (Marmara Region Example) was examined. Within the scope of the study, supply chain and supply chain management, the importance of the seas and the role of maritime transportation in the economy, the analysis of the maritime sector in the world and in Turkey, the effects of the new type of corona virus and the supply chain management in the pandemic period, the effect of the pandemic in the maritime field on the supply chain in Marmara region were examined. This research was designed with the phenomenology pattern, one of Creswell's 5 approaches. Phenomenology is applied as a common method used to emphasize the collective experience of a group, to understand human experiences. This method emphasizes the need to adopt a different understanding appropriate to the nature of human behavior, contrary to the mechanistic understanding of science. For this purpose, the concept of“pandemic”was used as a phenomenon in the study and the participants' perceptions, perspectives, experiences and how they gave meaning to this phenomenon were examined. In the study, it was aimed to reveal the perceptions and experiences of the participants by focusing on their experiences and perspectives. The effect of the pandemic on the maritime industry supply chain was revealed by making sense of the collected data and based on the data. In the context of the phenomenological design of the research, the research subject is the effect of the pandemic on the supply chain in the maritime field, and the data source is 20 companies randomly selected from among the companies in the maritime field in the Maramara region. In order to reach this information, information was collected from individuals who had experience with the phenomenon and would express this experience. Participants who experienced the phenomenon examined in this study were consciously selected and it was aimed to obtain in-depth information from each participant. Open-ended questions were asked to the firms and focused on understanding the phenomenon. In order to determine the impact of the covid-19 pandemic on the supply chain in the maritime field, the answers given to the questions asked to each of the participating companies in the interview were evaluated separately and inferences were made according to the qualitative findings. The questions asked to the participants were analyzed in 3 parts. In the first part, demographic questions such as the number of employees, years of operation and the number of suppliers were asked to the companies. Thus, it was examined whether the effect of the pandemic changed according to demographic differences. In the second part, questions about the pandemic and how companies responded to the pandemic were examined. It has been propounded in which areas Covid-19 affects the supply chains of companies the most. By looking at the firm's performances, it has been observed how the supplier responds to customer requests in times of crisis. In the last part, questions about the future expectations of the companies and their perspectives on the future are presented. In the light of this information, in-depth qualitative research conducted with 20 companies operating in the maritime field of the Marmara Region sheds light on the future in terms of examining the impact of the Covid-19 pandemic on the maritime sector supply chain, emphasizing the importance of shipping in times of crisis, and contributing to the sustainability of the supply chain in global disasters such as Covid-19. The data and evaluations obtained in this study once again reveal the importance of the maritime sector. In addition, it will be useful in terms of revealing the effects and results of similar processes that may occur in the future from a broader perspective.