Genç yetişkinlerde sosyal kaygı düzeyi, öz yeterlilik ve duygu düzenleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social anxiety, self-efficacy and emotion regulation skills in young adults
- Tez No: 863204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkin bireylerin öz yeterlilik ve duygu düzenleme becerilerinin sosyal kaygı üzerinde anlamlı birer yordayıcı olup olmadığını incelemektir. Bu araştırma betimsel bir çalışma olup araştırmada genç yetişkinlik dönemindeki bireylerin sosyal kaygı düzeylerini yordamak amacıyla genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 18-25 yaş aralığında 304 birey katılım göstermiştir. Araştırma kapsamında bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ayrıca“Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği”,“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği”, ve“Duygu Düzenleme Güçlüğü-Kısa Form”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda duygu düzenleme güçlüğü, öz yeterlilik toplam, öz yeterlilik yılmama ve öz yeterlilik ısrar alt boyutlarının sosyal kaygı düzeyini yordadığı görülmüştür. Duygu düzenleme güçlüğü ve öz yeterlilik yılmama alt boyutunun sosyal kaygı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu; öz yeterlilik toplam ve öz yeterlilik ısrar alt boyutunun ise anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte öz yeterlilik bağımlı değişken olarak alınıp sosyal kaygı ve duygu düzenleme güçlüğünün bağımsız değişken olduğu analiz sonucunda da yordayıcı ilişki bulunduğu; bu analizin daha güçlü bir ilişki ortaya koyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether young adult individuals' self-efficacy and emotion regulation skills are significant predictors of social anxiety. This research is a descriptive study, and the relational screening model, one of the general screening models, was used to predict the social anxiety levels of individuals in young adulthood. 304 individuals between the ages of 18-25 participated in the research. Within the scope of the research, a personal information form created by the researcher was used to access the demographic information of individuals. Additionally,“Liebowitz Social Anxiety Scale”,“General Self-Efficacy Scale”, and“Emotion Regulation Difficulty-Short Form”were used. As a result of the research, it was seen that emotion regulation difficulty, self-efficacy total, self-efficacy persistence and self-efficacy persistence sub-dimensions predicted the level of social anxiety. Difficulty in emotion regulation and self-efficacy resilience sub-dimensions were significant predictors of social anxiety; It was observed that the self-efficacy total and self-efficacy persistence sub-dimensions did not have a significant effect.