Sosyal görünüş kaygısı ve narsistik kişilik özellikleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Social appearance anxiety and narcissistic personality traits and social media examining the relationship between addiction
  1. Tez No: 863216
  2. Yazar: BÜŞRA GÜL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada amaç; üniversite öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısı ve narsistik kişilik özelliklerinin sosyal medya bağımlılığının yordayıcı gücünün incelenmesidir. Katılımcılar İstanbul Biruni Üniversitesi'nde öğrenim gören 18-30 yaş aralığında 348 kadın, 161 erkek olmak üzere toplamda 509 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın yürütülmesinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ), Narsistik Kişilik Envanteri (NKÖ) ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı ve istatiksel yöntemlerden bağımsız örneklem T testi, tek faktörlü varyans analizi, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çoklu doğrusal regresyon analizi bulgularına göre narsizm sosyal medya bağımlılığını yordamazken buna karşın sosyal görünüş kaygısının sosyal medya bağımlılığını %23 oranında yordadığı biçiminde yorumlanabilir. Sosyal görünüş kaygısının cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, kadınların erkeklere göre daha fazla sosyal görünüş kaygısı taşıdığı bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde ise erkeklerin kadınlardan daha fazla sosyal medya bağımlısı olma eğiliminde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak narsistik kişilik özelliklerinin cinsiyet değişkenine göre incelenmesi sonucunda anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı ve narsistik kişilik özelliklerinin cinsiyete göre farklılık göstermediği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social appearance anxiety, narcissistic personality traits, and social media addiction in university students was investigated. The participants consisted of 509 students, including 348 females and 161 males, aged between 18-30, studying at Istanbul Biruni University. The relational survey model was employed in conducting the research. The data collection tools in the study included a personal information form, Social Media Addiction Scale (SMAS), Narcissistic Personality Inventory (NPI), and Social Appearance Anxiety Scale (SAAS). SPSS 26.0 package program was used for data analysis, employing statistical methods such as independent sample t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis, and multiple regression analysis. As a result of the research; According to the findings of multiple linear regression analysis, it can be interpreted that while narcissism does not predict social media addiction, social appearance anxiety predicts social media addiction by %23. It was also observed that social appearance anxiety significantly varied according to gender, with females exhibiting higher levels of social appearance anxiety compared to males. When examining the levels of social media addiction based on gender, it was found that males tended to be more addicted to social media than females. Lastly, the examination of narcissistic personality tendencies based on gender showed no significant difference, indicating that narcissistic personality tendencies did not vary based on gender.