Sosyal medya kullanan yetişkinlerde görünüm algısı, sosyal görünüş kaygısının narsisistik kişilik özellikleriyle ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between appearance perception, social appearance anxiety, and narcissistic personality traits in adults using social media
- Tez No: 934278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma da sosyal medya kullanan yetişkinlerde görünüm algısı, sosyal görünüş kaygısı ve narsisistik kişilik özelliklerinin İncelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın evreni yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise uygun örnekleme yöntemi ile 18 yaş ve üzeri 401 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SAAS), Narsisistik Kişilik Envanteri (NPI) ve Görünümle İlişkili Sosyal Medya Bilinç Ölçeği (GİSMBÖ) uygulanmıştır. Araştırma bulgusunda, Korelasyon analizi sonucu; sosyal görünüş kaygısı ile görünüşle ilgili sosyal medya bilinç düzeyi arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Analiz sonucunda sosyal görünüş kaygısı ile narsisistik kişilik ölçeği alt boyutları olan teşhircilikle pozitif yönde düşük düzeyde, otoriteyle negatif yönde düşük düzeyde, hak iddia etmeyle pozitif yönde düşük düzeyde istatistiksel anlamlı ilişki saptanmıştır. Analiz neticesinde sosyal görünüş kaygısı ile narsisistik kişilik ölçeği alt boyutları olan üstünlük, sömürücülük ve öz yeterlilik arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmamıştır. Yapılan analiz sonucunda görünüşle ilişkili sosyal medya bilinç düzeyi ile narsisistik kişilik ölçeği alt boyutları olan teşhircilikle pozitif yönde orta düzeyde, üstünlükle, sömürücülükle ve hak iddia etmeyle pozitif yönde düşük düzeyde istatistiksel anlamlı ilişki saptanmıştır. Analiz neticesinde görünüşle ilişkili sosyal medya bilinç düzeyi ile narsisistik kişilik ölçeği alt boyutları olan otorite ve öz yeterlilik arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sosyal medyayı gereken düzeyde kullanan bireylerin sosyal görünüş kaygılarının daha az olduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda sosyal medyayı kontrolsüz kullanan bireylere yönelik verilecek klinik destek programlarında sosyal medyayı faydalı ve kontrollü bir şekilde kullanması için bireylere psiko-eğitim programları düzenlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; ınvestigation of appearance perception, social appearance anxiety and narcissistic personality traits in adults using social media. Relational screening model is used in this study. this study consists of adult individuals. The sample of the study consists of 401 adult individuals aged 18 and above, using the convenience sampling method. Socio-Demographic Information Form, Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), Narcissistic Personality Inventory (NPI), and Appearance-Related Social Media Consciousness Scale (GISMBS) are used as data collection tools in the study. In the research finding, the result of the correlation analysis; A low level of positive correlation is found between social appearance anxiety and social media awareness about appearance. As a result of the analysis, a statistically significant relationship is found between social appearance anxiety and the sub-dimensions of the narcissistic personality scale in the positive direction at a low level; Between claiming rights in a positive direction at a low level. As a result of the analysis, no statistically significant relationship is found between social appearance anxiety and narcissistic personality scale subdimensions such as superiority, exploitation and self-efficacy. As a result of the analysis, it was determined that the social media awareness level related to appearance and the narcissistic personality scale sub-dimensions were positively moderately correlated, and positively low-level statistically significantwith superiority, exploitation and claiming rights. As a result of the analysis, no statistically significant relationship was found between the social media awareness level related to appearance and the sub-dimensions of the narcissistic personality scale, authority and self-efficacy.It has been observed that individuals who use social media at the required level have less social appearance anxiety. In this context, psycho-educational programs are recommended for individuals to use social media in a beneficial and controlled manner in clinical support programs to be given to individuals who use social media uncontrollably.