Borsa İstanbul yatırımcılarının sosyal medya kullanım pratikleri üzerine bir araştırma
A research on the social media use practices of Borsa Istanbul investors
- Tez No: 863233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KONUR ALP KOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın konusu, Borsa İstanbul yatırımcılarının sosyal medya kullanım pratikleridir. Araştırmanın amacı, Borsa İstanbul yatırımcılarının sosyal medya platformlarıyla ilişkisini ölçmek, yatırımcıların hisse senetlerine yönelik paylaşım yapan hesaplarla etkileşimde nasıl bir tutum izlediklerini, takip ettikleri hesapları belirlerken hangi kriterleri referans aldıklarını ortaya koymaktır. Bununla birlikte yatırımcıların demografik ve ekonomik özelliklerine göre yatırım tercihlerinin, finansal bilgi seviyelerinin ve sosyal medya kullanım pratiklerinin değişkenliği üzerine durulacaktır. Araştırma, Borsa İstanbul'da işlem yapan yatırımcıların, piyasalara ayırdıkları zaman ve ilgiyi saptamak, sosyal medya platformlarını yatırım kararları doğrultusunda nasıl kullandıklarını tespit edebilmek açısından önemlidir. Çalışma nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup anket uygulaması yapılmıştır. Anket verileri Mayıs-Haziran 2022'de toplanmıştır. Borsa İstanbul'da yatırım yapanlar bu araştırma evrenini oluştururken, Borsa İstanbul'da yatırım yapan ve sosyal medya kullanıcısı olarak belirlenen 306 yatırımcı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda Sermaye Piyasaları'na daha ziyade genç yaş gruplarının katılım sağladığı tespit edilirken bu grup ile orta ve ileri yaş gruplarının yatırım tercihleri arasında farklılıkların oluşmaya başlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Genç yaş gruplarının teknoloji kullanımı konusunda diğer kuşaklara göre sağladığı avantajın finansal katılım süreçlerini de etkilediği saptanmıştır. Bunun yanı sıra yatırımcıların dijital okuryazarlık ve finansal okuryazarlık seviyelerinin artırılması gerektiği ulaşılan bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the social media usage practices of Borsa Istanbul investors. The aim of the research is to measure the relationship of Borsa Istanbul investors with social media platforms, to reveal how investors interact with accounts that post about stocks, and which criteria they take as reference when determining the accounts they follow. In addition, the variability of investment preferences, financial information levels and social media usage practices of investors according to their demographic and economic characteristics will be emphasised. The research is important in terms of determining the time and interest that investors trading in Borsa Istanbul allocate to the markets and how they use social media platforms in line with their investment decisions. The study was carried out with quantitative research method and a survey was conducted. Survey data were collected between May and June in 2022.While those who invest in Borsa Istanbul constitute the universe of this research, 306 investors investing in Borsa Istanbul and identified as social media users constitute the sample of the research. As a result of the research, it was concluded that while it was determined that young age groups mostly participate in the Capital Markets, differences started to emerge between this group and the investment preferences of middle and older age groups. It has been determined that the advantage of young age groups over other generations in the use of technology also affects the financial participation processes. In addition, it is another conclusion that the digital literacy and financial literacy levels of investors should be increased.