Kamu borcunun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye ve PIIGS ülkeleri örneği
The impact of public debt on economic growth: The case of Turkey and PIIGS countries
  1. Tez No: 863258
  2. Yazar: SEMİHA BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşen dünyada ülkeler, büyüme ve kalkınma süreçleri için gerekli olan kamu harcamalarının finansmanında vergi ve benzeri gelirlerin yetersizliği nedeni ile borçlanma yoluna başvurmaktadır. Son dönemlerde sürekli olarak artmakta olan kamu borçlanmaları artık nitelikte kamunun olağan geliri konumuna gelmiş, bu durum kamu borçlarının ekonomik büyümeyi hangi yönde ve ne büyüklükte etkilediği konusunu günümüzde sıklıkla tartışılır hale getirmiştir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için kamu borçları ve ekonomik büyüme ilişkisi önemli yere sahiptir. Gelişmekte olan ülkelerde devlet borçlanmasına, öncelikle kalkınma için gerekli olan yatırımların finansmanında tasarrufların yetersiz kalması sebebiyle başvurulmaktadır. Çalışmanın amacı Avro Bölgesi'nin en kırılgan ekonomileri olarak görülen Portekiz, İrlanda, İtalya, Yunanistan ve İspanya'nın oluşturduğu PIIGS ülke grubu ile Türkiye özelinde kamu borçlarının ekonomik büyümeye olan etkilerinin tespit edilmesidir. Bu hususta kamu borçlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini araştırmak için 1998-2022 dönemi içinde yer alan istatistiki veriler ışığında panel veri analizine dayanan ekonometrik bir inceleme yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Türkiye ve PIIGS ülkelerinde kamu borçları GSYH büyümesini istatistiksel anlamlı pozitif yönde etkilemektedir. Bu sonuç Türkiye ve PIIGS ülke ekonomilerinin ekonomik anlamda büyüme ve gelişme sağlayabilmelerinde, kamu borçlanması politikaların tespitinin iyi yapılması ve optimal politikanın belirlenmesinin önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, countries resort to borrowing to finance public expenditures required for growth and development processes due to the inadequacy of tax and similar revenues. Public borrowing, which has been steadily increasing in recent periods, has now become the ordinary income of the public sector, and this situation has made the issue of the direction and magnitude of the effect of public debt on economic growth frequently discussed today. The relationship between public debt and economic growth is important for both developed and developing countries. In developing countries, government borrowing is resorted to primarily because savings are insufficient to finance the investments required for development. The aim of the study is to determine the effects of public debt on economic growth in the PIIGS country group, which consists of Portugal, Ireland, Italy, Greece and Spain, which are seen as the most fragile economies of the Eurozone, and Turkey in particular. In this respect, in order to investigate the effects of public debt on economic growth, an econometric analysis based on panel data analysis was conducted in the light of statistical data for the period 1998-2022. According to the findings, public debt has a statistically significant positive effect on GDP growth in Turkey and PIIGS countries. This result emphasizes the importance of determining public borrowing policies well and determining the optimal policy in order for Turkey and PIIGS countries to achieve economic growth and development.