Türkiye'de fen eğitiminde işbirlikli öğrenme modeli ile ilgili yayımlanan çalışmaların incelenmesi
An analysis of published studies on cooperative learning modelin science education in Turkey
  1. Tez No: 863257
  2. Yazar: EMİNE SAYGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşbirlikli öğrenme modeli son zamanlarda fen eğitimi çalışmalarının odak noktası haline gelmiştir. Fen eğitimi alan yazınında işbirlikli öğrenme modeli ile ilgili birçok çalışmaya rastlanmaktadır. Bu bağlamda işbirlikli öğrenme modeli ile ilgili fen eğitimi alanında yapılan çalışmaların incelenmesine yönelik yürütülen bu araştırmanın hem bu alanda yapılan makale hem de tez çalışmalarının yönelimlerini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, Türkiye'de fen eğitiminde işbirlikli öğrenme modeli ile ilgili yayımlanan çalışmaların yılı, türü, çalışma alanı, konu alanı, yöntemi, veri toplama araçları, örneklemi, örneklem büyüklüğü ve veri analizi yöntemi bağlamında eğilimlerin incelemesidir. Araştırmada içerik analizi yöntemlerinden betimsel içerik analizi yaklaşımı esas alınmıştır. Araştırmanın örnekleminin 2010-2020 yılları arasında Türkiye'de Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi'nin bünyesinde yer alan DergiPark'ta yayımlanan 62 makale ve Yükseköğretim Kurulu'nun Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanan 56 tez oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Gündoğan ve Öztürk (2022) tarafından geliştirilen Çalışma Sınıflandırma Formu (ÇSF) kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırma kapsamında ele alınan tez ve makaleler, ilk olarak ÇSF kullanılarak ayrı ayrı kodlanmış, sonrasında bu kodlar Microsoft Excel programına işlenerek araştırmalar için frekans ve yüzde grafikleri elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırmanın örneklemine dahil edilen yıllar arasında işbirlikli öğrenmeyle ilgili fen eğitiminde yapılan tez ve makale çalışmalarının sayısının yakın olduğu ve her iki çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinin fazlaca tercih edildiği belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçların, araştırmacıların Türkiye'de fen eğitiminde işbirlikli öğrenme modeliyle ilgili yapılan çalışmalardaki yönelimleri ve buna bağlı olarak ilgili alan yazındaki boşluğu görmelerini sağlaması bakımından, yeni çalışmalar için araştırmacılara fikir sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cooperative learning model has recently become the focus of science education studies. There are many studies on cooperative learning model in science education literature. In this context, this study, which was conducted to examine the studies conducted in the field of science education related to the cooperative learning model, is thought to be important in terms of showing the orientations of both articles and thesis studies in this field. Accordingly, the aim of the research is to examine the trends in terms of the year, type, field of study, subject area, method, data collection tools, sample, sample size and data analysis method of the studies published on the cooperative learning model in science education in Turkey. Descriptive content analysis approach, one of the content analysis methods, was used in the study. The sample of the study consists of 62 articles published in DergiPark, which is a part of the National Academic Network and Information Center of the Scientific and Technological Research Council of Turkey, and 56 theses published in the National Thesis Center of the Council of Higher Education between 2010-2020. The Study Classification Form (SCF) developed by Gündoğan and Öztürk (2022), was used as a data collection tool. Accordingly, the theses and articles within the scope of the research were first coded separately using the ESF, and then these codes were processed into the Microsoft Excel program and frequency and percentage graphs were obtained for the studies. According to the findings obtained from the research, it was determined that the number of thesis and article studies on cooperative learning in science education between the years included in the sample of the research was close and quantitative research methods were preferred in both studies. It is thought that the results obtained in the study will provide researchers with ideas for new studies in terms of enabling researchers to see the orientations in the studies on the cooperative learning model in science education in Turkey and the gap in the related literature.