Sosyal medya bağımlılığının yordayıcıları olarak gelişmeleri kaçırma korkusu, bilinçli farkındalık, duygu düzenleme güçlüğü ve öz-şefkatin incelenmesi
Investigation of fear of missing out (Fomo), mindfulness, difficulties in emotion regulation and self-compassion as predictors of social media addiction
- Tez No: 863294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ÇEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; genç yetişkinlik dönemindeki (18-30 yaş) bireylerde sosyal medya bağımlılığının yordayıcıları olarak gelişmeleri kaçırma korkusu, bilinçli farkındalık, duygu düzenleme güçlüğü ve öz şefkatin incelenmesidir. Araştırmada ayrıca, sosyal medya bağımlılığı puanlarının; cinsiyet, eğitim durumu ve sosyal medyayı tercih nedenine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve yaş ile ilişkisi incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu 207 kadın (%58,5) ve 147 erkek (%41,5) olmak üzere toplam 354 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form ve Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler; Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi, İlişkisiz Gruplar için T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sosyal medya bağımlılığının; cinsiyete göre farklılaşmadığı, eğitim durumu ve sosyal medyayı tercih nedenine göre farklılaştığı ve yaş ile negatif yönlü ilişkisi olduğu saptanmıştır. Araştırmada kurulan modelin sonucunda gelişmeleri kaçırma korkusu, bilinçli farkındalık, duygu düzenleme güçlüğü ve öz şefkatin birlikte sosyal medya bağımlılığının %47'sini açıkladığı görülmüştür. Gelişmeleri kaçırma korkusu ve bilinçli farkındalığın sosyal medya bağımlılığını anlamlı şekilde yordadığı; duygu düzenleme güçlüğü ve öz şefkatin yordayıcılığının ise anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Gelişmeleri kaçırma korkusunun yordayıcı etki gücünün, bilinçli farkındalık değişkenine göre daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Araştırma bulguları alanyazın temelinde tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine fear of missing out, mindfulness, difficulties in emotion regulation and self-compassion as predictors of social media addiction of individuals in young adulthood (18-30 years). The study also examined whether social media addiction scores differed according to gender, educational status and reasons for preferring social media and the relationship between social media addiction and age. The quantitative descriptive research model was used for this study. The study group of the research consists of a total of 354 individuals, 207 females (58.5%) and 147 males (41.5%). The researcher used the Personal Information Form, Social Media Addiction-Adult Form, Fear Of Missing Out (Fomo) Scale, Mindful Attention Awareness Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form and Self-Compassion Scale as data collection tools in the study. The data were analyzed using the SPSS 25 package program. Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression, Independent Sample T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used for the analysis of the data. As a result of the analysis, it was found that social media addiction did not differ according to gender but differed according to education level and reason for preferring social media, and had a negative relationship with age. As a result of the model established in the study, it was seen that fear of missing out, mindfulness, difficulties in emotion regulation and self-compassion significantly predicted social media addiction and together explained 47% of the total variance of social media addiction. It was concluded that fear of missing out and mindfulness significantly predicted social media addiction scores while self-compassion and difficulties in emotion regulation did not significantly predict them. The results were discussed within the literature and suggestions were presented.