Ceza muhakemesinde tesadüfen elde edilen deliller
- Tez No: 863293
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir suça ilişkin yürütülen soruşturma veya kovuşturmada usulüne uygun olarak alınan karara istinaden uygulanan tedbir sırasında, elde edilmesi başlangıçta öngörülmeyen ve muhakeme konusu olmayan suça ilişkin elde edilen deliller, tesadüfen elde edilen delil olarak adlandırılmaktadır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 138. maddesinde, arama ve elkoyma ile telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi tedbirlerinin uygulandığı sırada elde edilen tesadüfi delillerin muhafaza altına alınarak derhal Cumhuriyet savcısına bildirileceği düzenlenmiştir. Bunun yanında iletişimin denetlenmesi tedbirinde özel olarak, tesadüfi delillerin m.135/8'de tahdidi olarak sayılan suçlara yönelik olması gerektiği belirlenmiştir. Böylece kanun, hakkında usulüne uygun olarak verilmiş bir koruma tedbiri kararı olmayan suç ile ilgili delil elde edilmiş olması durumunda bu delilin hukuka aykırı nitelikte olmasının önüne geçerek ceza yargılamasında kullanılabileceğini hüküm altına almıştır.
Özet (Çeviri)
In the covering of the judicial investigation conducted regarding a crime, during the caution taken within the scope of the decisions duly taken about that crime and its perpetrator, the evidence obtained in relation to a different crime other than the crime that is the subject of the judgment, which was initially unlikely to be obtained, is called coincidentally obtained evidence. With the regulation in Article 138 of the Criminal Procedure Code No. 5271, it is regulated that incidental evidence obtained during the implementation of search and seizure and interception of communication by means of telecommunications cautions will be kept by the law enforcement and immediately reported to the public prosecutor. In addition, in the measure of control of communication, it has been determined that coincidental evidence should be directed towards the crimes listed as restraint in Article 135/8. Thus, the law prevents the illegality of the evidence in case of obtaining evidence regarding the crime for which there is no injunction decision and stipulates that it can be used in the proceedings.