Patellofemoral ağrı sendromunda yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin ağrı ve alt ekstremite fonksiyonu üzerine etkisi
Effect of high intensity laser therapy on pain and lower extremity function in patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 863296
  2. Yazar: ÖZGE ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS), kişilerin günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyerek fonksiyonda ve iş gücünde azalmaya yol açan semptomlar bütünüdür. Çalışmamızın amacı PFAS'nun tedavisinde yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin (HILT) ağrı ve alt ekstremite fonksiyonu üzerine etkinliğini farklı elektroterapi yöntemleriyle karşılaştırmaktır. Çalışma tek kör randomize kontrollü çalışma olarak tasarlandı. Çalışmaya PFAS olan (25-45 yaş arası) 45 kişi dahil edildi. Hastalar randomize olarak 3 gruba ayrıldı ve 3 gruba da 2 hafta boyunca, haftada 5 gün, günde 1 seans olacak şekilde toplamda 10 seans tedavi uygulandı. 1. gruba yüksek yoğunluklu lazer (HILT) ve egzersiz programı uygulandı. 2. gruba ultrason (US), Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS ) ve egzersiz programı uygulandı. 3. gruba ise ultrason (US), enterferansiyel akım ve egzersiz programı uygulandı. Tedavi öncesi, sonrası ve tedaviden 12 hafta sonra değerlendirmeler yapıldı. Değerlendirme de; ağrı şiddeti için visüel analog skala (VAS), diz fleksiyon açısı ölçümü, Q açısı ölçümü, algometre ile ağrı eşik değerlendirmesi, myometre ile kas gücü ölçümü, Kujala patellofemoral skorlaması, Alt ekstremite fonksiyonel ölçeği (AFÖ) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) yapıldı. Verilerin karşılaştırılması için istatistiksel analizler yapıldı. Tedavi sonrası ve tedaviden 3 ay sonra 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Patellofemoral pain syndrome (PFPS) is a set of symptoms that negatively affect the daily life activities of the individual, leading to functional disability and significant loss of labor, especially in young adults. The aim of our study is to compare the efficacy of high intensity laser therapy (HILT) on pain and lower extremity function in the treatment of PFPS with different electrotherapy methods. The study was designed as a single-blind randomized controlled trial. 45 people with PFPS (aged 25-45 years) were included in the study. The patients were randomly divided into 3 groups and a total of 10 sessions of treatment were administered to all 3 groups for 2 weeks, 5 days a week. High intensity laser (HILT) and exercise program were applied to group 1. Ultrasound (US), Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) and exercise program were applied to group 2. In Group 3, ultrasound (US), interferential current (IFC) and exercise program were applied. Evaluations were done before, after and 12 weeks after treatment. Outcome measures included the visual analog scale for pain severity (VAS), knee flexion range of motion (FROM), Q angle, pain threshold, muscle strength, Kujala patellofemoral scoring, Lower extremity functional scale (LEFS) and Timed Up and Go Test (TUG). Statistical analyses were done to compare the outcomes.