Türkiye Cumhuriyeti 27. Dönem milletvekilleri açısından politik eğlence ve medyatikleşmenin siyasete etkisi
From the perspective of the 27th Term mps of the Republic of Türkiye political entertainment and the effect of mediatism on politics
  1. Tez No: 863301
  2. Yazar: VURAL KOŞUNKARTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TURANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Siyaset ve medya ilişkisi kompleks ve etkileşimli bir ilişkidir. Medya, siyasi olayları yansıtarak kamuoyunu bilgilendirir ve şekillendirir. Siyasetçiler de medyayı kullanarak mesajlarını yaymaya ve desteklerini artırmaya çalışırlar. Siyaset ve Medya arasındaki ilişki dijitalleşmeyle birlikte daha aktif bir hale bürünmüştür. Siyasal İletişim sürecine bu dönüşümler sonucunda medyatikleşme ve magazinleşme kavramları dahil olmuştur. Siyaset medya vasıtasıyla toplumların daha çok dikkatini çekmiş, medyanın gücü giderek artmıştır. Toplumlar siyaseti ciddiyetinin yanı sıra eğlence olgusuyla birlikte görmeyi de talep etmiştir. Son yıllarda ortaya çıkan medyatikleşme kavramı ise siyaset, hukuk, aile, din, eğitim, spor ve sanat gibi alanların geçmişten günümüze içeriklerinden faydalanılmıştır. İletişim bilimleri ve özellikle siyasal iletişim çalışmalarında medyatikleşme bir kuram olarak önemli hale gelmiştir. Medyatikleşme ile birlikte eğlencenin de siyasete dahil olmasıyla magazinleşme ve politik eğlence kavramları da sürece eklenmiştir. Bu çalışmada siyasetin magazinleşmesi ve medyatikleşmesi üzerine durulmuştur. Medya ve siyaset arasındaki yoğun ilişki ve karşılıklı beklentiler üzerine analizler gerçekleştirilmiştir. Ancak medyanın objektifliği ve siyasetçilerin manipülasyonu gibi konular da göz önünde bulundurulmuştur. Bu ilişki, demokrasinin işleyişi ve toplumun bilgi edinme süreci açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmada teknolojik gelişmeler ile gücünü arttıran medyanın etkisinde siyasetin medyatikleşmesinin kuramsal olarak ele alınması ve medyanın siyasal alan üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise, siyaset ve medya arasındaki ilişkiyi analiz ederek bu ilişki sonucunda gerçekleşen dönüşümleri ele almak ve medyanın güdümünde yer alan siyasetin, yeniden inşa edilerek kamuoyuna sunulmasının nedenlerini, Dörner'in politik eğlence kavramı ile açıklamaya çalışmaktır. Çalışmanın amacına yönelik olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Dönem milletvekillerinden oluşan bir çalışma grubu ile nitel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel analiz ile elde edilen bulgulardan 6 kategori ve 49 tema elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'de siyasetin medyatikleşmesinin ve magazinleşmesinin siyasete getirdiği dönüşümler değerlendirilmiştir. Sonuçlar Türkiye'de medyanın siyasetin gündemini belirleme konusunda son derece etkin olduğunu, siyasal aktörlerin ise medyayı kullanmakta çok istekli oldukları ortaya çıkmıştır. Medyanın habercilik anlayışının reyting, tiraj ve ticari kaygılarına bağlı olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between politics and media is a complex and interactive relationship. Media informs and shapes public opinion by reflecting political events. Politicians also try to spread their messages and increase their support by using the media. The relationship between Politics and Media has become more active with digitalization. As a result of these transformations, the concepts of mediatization and tabloidization have been included in the Political Communication process. Politics has attracted more attention of societies through the media, and the power of the media has gradually increased. Societies have demanded to see politics with entertainment as well as its seriousness. The concept of mediatization, which has emerged in recent years, has benefited from the contents of fields such as politics, law, family, religion, education, sports and art from past to present. Mediatization has become important as a theory in communication sciences and especially in political communication studies. With mediatization and entertainment being included in politics, the concepts of tabloidization and political entertainment have been added to the process. This study focuses on the tabloidization and mediatization of politics. Analyzes were carried out on the intense relationship and mutual expectations between media and politics. However, issues such as the objectivity of the media and the manipulation of politicians were also taken into account. This relationship is of great importance for the functioning of democracy and the process of society obtaining information. The aim of the study is to theoretically discuss the mediatization of politics under the influence of the media, which has increased its power with technological developments, and to evaluate the effect of the media on the political field. Another aim of this study is to analyze the relationship between politics and media, to address the transformations that occur as a result of this relationship, and to try to explain the reasons why politics, under the control of the media, is reconstructed and presented to the public, with Dörner's concept of political entertainment. For the purpose of the study, qualitative interviews were held with a working group consisting of deputies of the 27th Term of the Turkish Grand National Assembly. 6 categories and 49 themes were obtained from the findings obtained through qualitative analysis. According to the findings, the transformations brought about by the mediatization and tabloidization of politics in Turkey were evaluated. The results revealed that the media in Turkey is extremely effective in determining the political agenda, and political actors are very willing to use the media. It has been stated that the media's understanding of journalism depends on ratings, circulation and commercial concerns.