Müzik yazılımlarıyla solfej deşifre ve çokses işitme çalışmalarının müzik öğretmeni adaylarının gelişim düzeyleri üzerine etkisi
The effect of sight reading and polyphone hearing studies with music software on the development levels of music teacher candidates
- Tez No: 863300
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Müzik eğitiminde, müzik teorisi alanına yönelik en temel eğitim aşamaları, solfej deşifre ve çokses işitme çalışmalarıdır. Teknolojinin gelişmesiyle yeni bir boyut kazanan bu iki alana yönelik olarak uygulanmakta olan teknoloji destekli solfej deşifre ve çokses işitme eğitimi çalışmaları da günden güne hız kazanmaktadır. Öğrencilerin bu alanda sistematik bir eksende gelişebilmeleri, dijital eğitim materyalleri ve yazılımları kullanarak eksikliklerini tespit etme, giderme ve eğitim sürecini daha verimli bir hale getirebilmeleri de önemli görülmektedir. Teknoloji destekli solfej deşifre ve çokses işitme çalışmalarının öğrenci başarı düzeylerine etkilerinin tespit edilmesi amaçlanan bu araştırma alanda ilk çalışma olması sebebiyle de önem teşkil etmektedir. Bu araştırmada yöntem olarak nicel araştırma yaklaşımlarından“deneysel çalışma”yönteminin tek gruplu öntest-sontest modelinde zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Bu doğrultuda Finale programıyla yazılan 130 aralık ve 216 akor etütü ile birlikte SightReadingFactory yazılımıyla oluşturulan 12.429 adet solfej deşifre örneği OBS Studio programıyla MP4 video formatında kaydedilmiştir. Kaydedilen etütler farklı programlar kullanılarak MatchMySound programına yüklenecek şekilde xml formatına dönüştürülerek araştırmanın materyalleri elde edilmiştir. Elde edilen materyaller uzmanlar tarafından onaylanan öntest, sontest ve 10 haftalık eğitim programı çerçevesinde 2. sınıfta eğitim görmekte olan müzik öğretmeni adaylarıyla çalışılmak üzere MatchMySound yazılımına yüklenerek öğrencilerin başarı puanları ölçülmüş ve çalışmanın verileri elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS yazılımında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi yapılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara bakılarak müzik yazılımlarıyla solfej deşifre ve çokses işitme eğitimi süreçlerinin öğrenci başarısı üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının solfej deşifre entonasyon ve ritim puanlarında yüksek düzeyde puan artışı görülürken, çokses işitme puanlarını oluşturan B2, B3 ve T4 aralık puanlarında, K3, B3 T4 ve K7 aralık (ilk ses) puanlarında, çokses işitme puanlarını oluşturan akor ve akor (ilk ses) puanlarında orta düzeyde artış olduğu görülmektedir. Bu bağlamda genel olarak bakıldığında solfej deşifre ve çokses işitme puanlarında anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Araştırmanın müzik eğitimi kurumlarında solfej deşifre ve müzikal okuma eğitimi derslerine olumlu katkılar sağlama noktasında rehber olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Music education places great importance on solfege sight-reading and polyphonic hearing as fundamental training stages for music theory. The advancement of technology has brought new dimensions to these two areas, and technology-supported solfege sight-reading and polyphonic hearing training studies are gaining momentum. It is also crucial for students to develop systematically in this field, identify and eliminate their deficiencies using digital educational materials and software, and make the educational process more efficient. This research aims to determine the effects of technology-assisted solfege sight-reading and polyphonic hearing training on student achievement levels, and it is the first study to investigate this topic, making it significant. The research employed a quantitative research approach using the experimental study method with a single-group pretest-posttest design and a weak experimental pattern. To this end, 130 interval and 216 chord etudes written with the Finale program, along with 12,429 solfege sight-reading examples created with the SightReadingFactory software, were recorded in MP4 video format using the OBS Studio program. The recorded etudes were converted to xml format using different programs for uploading to the MatchMySound program, and the research materials were obtained. The obtained materials were approved by experts and uploaded to the MatchMySound software within the framework of a pretest, posttest, and 10-week training program. The program was implemented with second-year music teacher candidates, their achievement scores were measured, and the research data was collected. The quantitative data was analyzed using the Wilcoxon Signed Ranks Test in SPSS software. The findings revealed that music software had a positive effect on solfege sight-reading and polyphonic hearing training processes. The results showed that the music teacher candidates had a high level of increase in their solfege sight-reading intonation and rhythm scores. In contrast, the increase in their polyphonic hearing scores was moderate. This increase was observed in the B2, B3, and T4 interval scores, the K3, B3, T4, and K7 interval (first note) scores, and the chord and chord (first note) scores that constitute the polyphonic hearing scores. Overall, a significant increase was observed in the solfege sight-reading and polyphonic hearing scores. The research is expected to contribute to solfege sight-reading and musical reading courses in music education institutions.