Öğretmen adaylarının iletişim becerileri ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Determination of pre-service teachers' perceptions on the teaching certificate courses
- Tez No: 863302
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YÜKSEL SIVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının iletişim becerileri ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 862 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile Korkut, Owen ve Bugay (2014)'ın geliştirdiği“İletişim Becerileri Ölçeği”ve Yerlikaya (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Mizah Tarzları Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 26.00 istatistik paket programı kullanılmıştır. Demografik değişkenler için frekans ve yüzde analizi, ölçek maddelerini istatistiksel olarak yorumlayabilmek için betimsel istatistikler hesaplanmıştır. İletişim becerileri ölçeği ve mizah tarzları ölçeği alt boyutları puan ortalamalarının iki kategorili değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için parametrik testlerden Bağımsız Örneklemler T testi; ikiden fazla kategorili değişkenlere göre ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. ANOVA analizi sonucunda anlamlı farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc Tukey testi yapılmıştır. Öğretmen adaylarının iletişim becerilerinin yüksek düzeyde olduğu; Katılımcı Mizah ve Kendini Geliştirici Mizah tarzlarını Yıkıcı ve Saldırgan Mizah tarzlarına göre daha çok tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. İletişim Becerileri ile Katılımcı Mizah alt boyutu arasında“düşük”düzeyde pozitif yönde anlamlı; Kendini Geliştirici Mizah alt boyutu arasında“orta”düzeyde pozitif yönde anlamlı; Saldırgan Mizah alt boyutu arasında“düşük”düzeyde negatif yönde anlamlı; Kendini Yıkıcı Mizah alt boyutu arasında“düşük”düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between teacher candidates' communication skills and humor styles according to various variables. The study group of the research consists of 862 teacher candidates studying at the Faculty of Education of Burdur Mehmet Akif Ersoy University in the 2022-2023 academic year. Relational screening model was used in the research. The data of the research were collected with the“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Communication Skills Scale”developed by Korkut-Owen and Bugay (2014), and the“Humor Styles Scale”adapted into Turkish by Yerlikaya (2003). SPSS 26.00 statistical package program was used in the analysis of the data. Frequency and percentage analysis for demographic variables and descriptive statistics were calculated to interpret the scale items statistically. In order to determine whether the mean scores of the communication skills scale and humor styles scale sub-dimensions show a significant difference according to the two-category variables, the Independent Samples T test, one of the parametric tests; One-way analysis of variance (ANOVA) was performed according to variables with more than two categories. Post Hoc Tukey test was used to determine between which groups there was a significant difference as a result of ANOVA analysis. The communication skills of the teacher candidates are at a high level; It was concluded that they preferred Participatory Humor and Self-Enhancing Humor styles more than Destructive and Aggressive Humor styles. Between Communication Skills and Participatory Humor sub-dimension,“low”was positively significant; Among the Self-Enhancing Humor sub-dimensions,“moderate”was positively significant; Among the Aggressive Humor sub-dimension,“low”was negatively significant; A positive and significant relationship was found at the“low”level between the Self-Destructive Humor sub-dimension.