Genç erkek basketbolcularda alt ekstremite kompresyon tayt kullanımının koşuya dayalı anaerobik sprint test performansına etkisi
The effect of using lower extremity compression tights on running anaerobic sprint performance in young male basketball players
  1. Tez No: 863309
  2. Yazar: MUSTAFA CAN ÜSTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmanın amacı, genç erkek basketbolcularda alt ekstremite kompresyon tayt kullanımının koşuya dayalı anaerobik sprint test performansına olan etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 20 erkek basketbol oyuncusu alındı (yaş: 16.5±0.5 yıl, boy: 176.8±5.71 cm, vücut ağırlığı: 68.5±8.98 kg, basketbol deneyimi: 2.35 ±0.49 yıl). Oyuncular, 1 hafta arayla normal şort ya da kompresyon taytı giyerek, 10 saniye aralıkla 6 x 35 m sprintten oluşan Koşuya Dayalı Anaerobik Sprint Testine (KAST) katıldılar. Her bir test öncesinde, beslenme alışkanlıklarında değişimden kaynaklanabilecek performans farklılıklarının ekarte edilebilmesi için 24 saat besin kaydı ile toplam kalori ve alınan kalorinin ne kadarının karbonhidrattan alındığı hesaplandı. Ayrıca, her bir test öncesinde sporcuların yorgunluk düzeylerindeki farklılıklardan kaynaklanabilecek performans farklılıklarının ekarte edilebilmesi için Hooper Ölçeği kullanıldı. KAST, Newtest Powertimer marka fotosel ile (300-Serisi, Oy, Finlandiya) yapıldı. Her bir KAST sonrası; maksimum (zirve) güç (Pmax), minimum güç (Pmin), ortalama güç (AP) ve yorgunluk indeksi (FI) değerleri fotoselin yazılımı ile otomatik olarak belirlendi. Ayrıca her bir KAST sonrası algılanan zorluk derecesi Borg Skalası (20'lik sistem) ile belirlendi. Bulgular: Bağımlı gruplar T testi sonuçları, 2 farklı test oturumundan elde edilen aritmetik ortalamaların hiçbiri arasında istatistiksel düzeyde anlamlı farklılık olmadığını gösterdi (p>0.05). Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlar dahilinde alt ekstremite kompresyon tayt kullanımının, genç basketbolcuların KAST performansını değiştirici bir etkiye sahip olmadığı söylenebilir. Çalışma dizaynının, daha deneyimli basketbolcularla, kompresyon taytına adaptasyon sağlayacak birkaç familirazisyon seansından sonra uygulanması farklı sonuçların alınmasına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of the study is to determine the effect of lower extremity compression tights usage on running-based anaerobic sprint test performance in young male basketball players. Twenty male basketball players were included in the study (age: 16.5±0.5 years, height: 176.8±5.71 cm, bw: 68.5±8.98 kg, basketball experience: 2.35±0.49 years). Material and Methods: The players participated in the Running-Based Anaerobic Sprint Test (RAST), consisting of 6 x 35 m sprints with a 10-second interval, wearing either regular shorts or compression tights, with a one-week interval between the two conditions. Prior to each test, a 24-hour dietary record was used to calculate the total calorie intake and the percentage of calories derived from carbohydrates. This was done to eliminate performance differences that could arise from changes in dietary habits. Additionally, the Hooper Index was employed before each test to account for differences in fatigue levels among athletes, which could impact performance variations. The Running-Based Anaerobic Sprint Test (RAST) was conducted using a photocell from the Newtest Powertimer brand (300 Series, Oy, Finland). After each RAST, maximum power (Pmax), minimum power (Pmin), average power (AP), and fatigue index (FI) values were automatically determined using the software of the photoelectric cell. Additionally, the perceived exertion level after each RAST was assessed using the Borg Scale (20-point system). Results: The results of the paired-samples T-test indicated that there was no statistically significant difference (p>0.05) between the arithmetic means obtained from the two different test sessions. Conclusion: Within the scope of the study, it can be stated that the use of lower extremity compression tights did not have a significant impact on RAST performance of young basketball players. It is worth considering that applying the study design to more experienced basketball players after several familiarization sessions with compression tights could yield different results.