Basketbolcularda müsabakanın şut teknikleri üzerine etkisi
The effect of competition on shooting techniques in basketball players
- Tez No: 745767
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, basketbolcularda müsabakanın şut teknikleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2019-2020 sezonu Konya basketbol alt yapı liginde oynayan toplam 63 genç erkek basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın verileri, Konya liginde oynanan 5 basketbol müsabakasından kamera kayıtları kullanılarak elde edilmiş ve bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Şut teknikleri, pota altı sağ ve sol atışlar, köşelerden atışlar, forvet pozisyonundan atışlar, serbest atışlar ve üç sayılık cepheden (tepeden) atışlar şeklinde tanımlanmıştır. Çalışmamızda elde edilen kamera kayıtlarına bakılarak sporcuların maçlarda ve antrenmanlarda 5 bölgedeki şut isabetlerine bakılarak başarı oranları kıyaslanmıştır. Basketbolcuların statik pozisyonda antrenman ve müsabaka performansının tüm bölgeler açısından, müsabaka şartlarının en çok II. bölgeden atılan üç sayılık atışları etkilediği görülürken en az I. ve III. bölgeden atılan iki sayılık atışları etkilediği tespit edilmiştir. Buna karşın, dinamik pozisyonda antrenman ve müsabaka performansının bölgelere göre karşılaştırılmasında, müsabaka şartlarının en çok III. bölgeden atılan iki sayılık atışları etkilediği görülürken en az I. ve IV. bölgeden atılan üç sayılık atışları etkilediği tespit edilmiştir. Turnike performanslarının antrenman ve müsabaka şartlarına göre karşılaştırılmasında ise müsabaka şartlarının en çok III. bölgedeki turnike performansını etkilediği görülürken en az II. bölgedeki turnike performansını etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak, müsabaka şartlarında statik pozisyonda üç sayılık atışlarda, rakip savunma ve baskısına karşı daha kötü hücum yapılan bölgenin II. bölge olduğu düşünülürken, iki sayılık atışlarda ise rakip savunma ve baskısına karşı dahi iyi hücum yapılan bölgenin de, I ve III. bölge olduğu söylenebilir. Buna karşın, müsabaka şartlarında dinamik pozisyonda, atılan iki sayılık atışlarda oyuncuların başarısız olduğu bölgenin III. bölge olduğu görülürken, oyuncuların üç sayılık atışlarda I. ve IV. bölgede daha başarılı oldukları düşünülmektedir. Turnike performansında ise oyuncuların II. bölgede başarı oranları yüksek iken III. bölgede başarısız oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of competition on shooting techniques in basketball players. A total of 63 young basketball players playing in the Konya basketball infrastructure league in the 2019-2020 season voluntarily participated in the research. The data of the research were obtained by using camera recordings from 5 basketball matches played in Konya league and transferred to the computer environment. Shooting techniques are defined as right and left shot sunder the basket, shots from the corners, shots from the forward position, free throws and three-point front (overhead) shots. By looking at the camera records obtained in our study, the success rates of the athletes were compared by looking at the shooting hits in 5 regions in matches and training. Interms of allregions, the training and competition performance of the basketball players in the static position, the competition conditions are mostly II. It is seen that it affect the three-point shots fired from the area. In addition, I and III. It has been determined that it affects the two-point shots fired from the arealess. On the otherhand, in the comparison of the training and competition performance in the dynamic position according to the regions, the competition conditions are mostly III. It is seen that it affects the two-poin shots fired from the area. Inaddition, I and IV. It has been determined that it affects the three-point shots fired from the arealess. In the comparison of turn stile performances according to training and competition conditions, the competition conditions are mostly III. While it is seen that it affects the turns tile performance in the region, at least II. It has been observed that it affects the turn stile performance in the region. Consequently in the static position in the competition conditions, in the three-point shooting, against the opponents defense and pressure, the zone where the attack is worse is II. While it is thought to be the region, in the two-point shots, the region where a good attack is made even against the oppenent's defense and pressure is also is also the I. and III. Can be said to be the region. On the other hand, in the dynamic position in the competition conditions, the region where the players failed in the two-point field goal is III. While it is seen that the region is the region, the players'three-point shootings I. and IV. considered to be more succesful in the region. In the turnstile performance, the players II. While success rates are high in the region, III. Appear to be unsuccessful in the region.