Yetişkinlerde anksiyete ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolü
The mediating role of emotional intelligence in the relationship between anxiety and intolerance of uncertainty in adults
  1. Tez No: 863348
  2. Yazar: LEYLA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük ile anksiyete arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolününün araştırılması için yapılmıştır. Bununla birlikte belirsizliğe tahammülsüzlük, anksiyete ve duygusal zekâ arasındaki ilişki ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi sosyal medya üzerinden kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılan ve çalışmaya gönüllü katılımı kabul etmiş 18 yaş ve üstü 402 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmada İlişkisel Tarama Modeli ile Aracı Değişken Modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanması için Demografik Bilgi Formu, Beck Anksiyete Envanteri, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) ve Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Pearson korelasyon analizi, Spearman korelasyon analizi, bootstrap analizi, bağımsız örneklem t-test, Kruskal Wallis testi ve one way ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda belirsizliğe tahammülsüzlük, anksiyete ve duygusal zekâ değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu; belirsizliğe tahammülsüzlüğün duygusal zekâ ve anksiyeteyi, duygusal zekânın da anksiyeteyi yordadığı saptanmıştır. Ayrıca duygusal zekânın belirsizliğe tahammülsüzlük ile anksiyete arasında aracılık ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the mediating role of emotional intelligence in the relationship between intolerance of uncertainty and anxiety. In addition, the relationship between intolerance of uncertainty, anxiety and emotional intelligence and whether these variables differ according to demographic variables were also examined. The sample of the study consists of 402 people aged 18 and over who were reached by snowball sampling method through social media and who accepted voluntary participation in the study. In this study, relational scanning model and mediating variable model were used. Demographic Information Form, Beck Anxiety Inventory, Intolerance of Uncertainty Scale (IUS-12) and Revised Schutte Emotional Intelligence Scale were used to collect the data. Pearson correlation analysis, Spearman correlation analysis, bootstrap analysis, independent sample t-test, Kruskal Wallis test and one way ANOVA test were used to analyze the data. As a result, it was determined that intolerance of uncertainty, anxiety and emotional intelligence had a statistically significant relationship with each other; and intolerance of uncertainty predicted emotional intelligence and anxiety, and emotional intelligence predicted anxiety. Also, it was determined that emotional intelligence mediated between intolerance of uncertainty and anxiety.