Takıntı
Obsession
- Tez No: 863370
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu sanatta yeterlik çalışmasında, bütün dünyayı etkileyen Covid-19 salgını konu olarak ele alınmış ve tek mekânda geçen tek kişili film kategorisi esas alınarak kısa film çalışması yapılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için tek mekânlı ve tek kişili filmler ayrı ayrı tanımlanmış; tek mekân ve tek kişi sınırını aşmayan Toprak Altında / Buried, Locke, Sona Doğru / All is Lost, 127 Saat / 127 Hours filmleri incelenerek tek mekânda geçen tek kişili filmlerin özellikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, konunun anlamlandırılabilmesi için obsesif kompulsif bozukluk ve temizlik takıntısı anlatılmış; böylece kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçevede Takıntı adlı tek mekânda geçen tek kişili kısa film projesi gerçekleştirilmiştir. Yapım öncesi, yapım süreci ve yapım sonrası süreç ele alınarak filmin yapım süreci detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sonuçta, kuramsal çerçeve, incelenen filmler ve uygulama sürecindeki tecrübeler göz önüne alınarak tek mekânda geçen tek mekânlı filmlerin anlatım biçimi, yapım sürecindeki olanaklar ve sınırlılıklarla birlikte, izleyicinin ilgisini canlı tutabilmek için yapılması gereken hususlar sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study on proficiency in art, the globally impactful Covid-19 pandemic has been taken as the subject matter, focusing on the category of single-location and single-character films to create a short film. To enable the execution of the project, single-location and single-character films were separately defined, and the characteristics of single-location, single-character films that do not exceed the limitation of one location and one character were determined by examining films such as Buried, Locke, All is Lost, and 127 Hours. Additionally, in order to provide context to the subject matter, obsessive-compulsive disorder and cleanliness obsession were addressed, thereby establishing a theoretical framework. Within this framework, a short film project titled Obsession was realized, which takes place in a single location with a single character. The pre-production, production, and post-production processes were discussed in detail, outlining the entire filmmaking process. As a result, based on the theoretical framework, the analyzed films, and the experiences gained during the practical implementation, the narrative approach of single-location, single-character films, along with the possibilities and limitations during the production process, will be presented, highlighting the necessary aspects to maintain the viewer's interest.