Spor faaliyetinde bulunmanın takıntılı düşünce ve davranışa etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 59947
  2. Yazar: ÖZLEM KIRANDI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. CAN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamız, M.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan öğrenciler ile M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi'nde öğrenimlerini sürdüren öğrenciler üzerinde, sporun ruh sağlığına etkisini belirlemek amacıyla, sporcu öğrencilerle sporcu olmayan öğrencileri birbirleriyle karşılaştırıp, takıntılı (obsessif) davranışlar açısından bir fark olup olmadığım ortaya koymak için yapılmıştır. Bu çalışmada, tesadüfi yöntemle seçilen 96'sı deney, 99'u kontrol gurubu olmak üzere, yaşlan 17 ile 25 arasında değişen toplam 195 öğrenciye Maudsley Takıntı Ölçeği uygulanmıştır. Obsessif-kompulsif davranışların spor yapan veya spor yapmayan öğrenciler arasında mevcut olmasına rağmen, sporcu olan öğrencilerin sporcu olmayan öğrencilere oranla daha fazla takıntılı davranış sergiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been done to find out the effect of the sport on mental health by comparing the sport students and others in terms of possible differences in obsessive behaviours. In this study, the Maudsley Obsessive-Compulsive Scala was applied to 195 students who were selected by random sampling method. 96 of the students were in the theexperimental group while 99 were in the control group. The ages of the students vary from 17 to 25 years. Even though all of the students have the obsessive and compulsive behaviours, the sport students were found to be more obsessive.