İnsan kaynakları yönetimi kapsamında eğitim ve geliştirme uygulamalarının çalışan performansı üzerine etkileri
Effects of training and development practices within the scope of human resources management on employee performance
  1. Tez No: 863369
  2. Yazar: ULAŞ ALTUNIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde işletmelerin sahip olduğu insan kaynağının ve bu kaynağın kişisel gelişimi bir hayli önem kazanmıştır. Bu sebeple eğitim ve geliştirme faaliyetleri, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin yüksek derecede önem gösterdiği işlevlerden biri olmaktadır. Çalışmada, İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) kapsamında özellikle eğitim ve geliştirme uygulamalarının işletmelerdeki çalışan performansı üzerindeki etkileri incelenmektedir. İş dünyasındaki hızlı değişimlere ayak uydurabilmek ve rekabet avantajı sağlayabilmek adına organizasyonların, çalışanlarının sürekli olarak gelişimine odaklanması önemlidir. Bu bağlamda, İKY'nin eğitim ve geliştirme politikalarının, işletmelerdeki çalışanların bilgi, beceri ve yeteneklerini artırarak nasıl bir performans artışına yol açtığı detaylı bir şekilde aktarılmaktadır. Ayrıca, çalışma, bu uygulamaların sadece bireysel çalışanlar üzerinde değil, aynı zamanda organizasyon genelinde nasıl bir sinerji yarattığını ve iş birliğini nasıl teşvik ettiğini araştırmaktadır. İKY'nin eğitim ve geliştirme alanındaki stratejilerinin, modern iş dünyasının taleplerine nasıl cevap verdiği ve kurumsal başarıya nasıl katkı sağladığı üzerinde vurgu yaparak, bu alandaki önemli konulara ışık tutması hedeflenmiştir. Çalışma bünyesinde uygulanan anket, işletmelerde İKY'nin eğitim ve geliştirme programlarına katılan çalışanlara yöneltilmiştir. Katılımcılar arasında yöneticiler, uzmanlar ve operasyonel kadro gibi farklı pozisyonlardan bireyler bulunmaktadır. Anket, katılımcıların İKY uygulamalarının etkilerini değerlendirmelerini ve deneyimlerini paylaşmalarını amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında inceleme altına alınacak değişkenler insan kaynakları yönetimi uygulamaları, çalışanlar için planlanan eğitimler ve personel gelişimi ve verimlilik olarak kurgulanmıştır. Araştırma modeli içerisinde insan kaynakları uygulamaları ve çalışanlar için verilen eğitimler bağımsız değişkenler olarak, personel gelişimi ve verimlilik ise bağımlı değişken olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the human resources of businesses and their personal development have become very important. For this reason, training and development activities are one of the functions that Human Resources Management attaches great importance to. In the study, the effects of training and development practices on employee performance in businesses are examined within the scope of Human Resources Management (HRM). In order to keep up with the rapid changes in the business world and gain competitive advantage, it is important for organizations to focus on the continuous development of their employees. In this context, it is explained in detail how HRM's training and development policies lead to an increase in performance by increasing the knowledge, skills and abilities of employees in enterprises. Additionally, the study explores how these practices create synergy and encourage collaboration not only on individual employees but also across the organization. It is aimed to shed light on important issues in this field by emphasizing how the strategies of HRM in the field of training and development respond to the demands of the modern business world and how they contribute to corporate success. The survey applied within the study shows that the training and development of HRM in businesses directed to employees participating in the programs. Participants include individuals from different positions such as managers, experts and operational staff. The survey aims for participants to evaluate the effects of HRM practices and share their experiences. The variables to be examined within the scope of the study are human resources management practices, training planned for employees and personnel development and productivity. Within the research model, human resources practices and Training provided for employees are included as independent variables, and personnel development and productivity are included as dependent variables.