Yas yaşayan bireylerin anksiyete ve depresyon ile ilişkilerinde duygu düzenleme becerilerinin ve irrasyonel düşüncelerin aracılık rolü
The mediating role of emotion regulation skills and irrational thoughts in the relationship with anxiety and depression of individuals in grief
- Tez No: 863378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN BURUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yas, bireyin önemli bir kayıp yaşamasının ardından vermiş olduğu tepki veya duygu biçimi şeklinde tanımlanmaktadır. Her bireye özgü tepkilerle deneyimlenen bir olgudur; yas yaşayan bireylerde sıklıkla görülen olguların başında ise depresyon ve anksiyete gelmektedir. Bireyin yas deneyimleri, sosyoekonomik durumu, cinsiyet, yaş, vefat eden kişiyle yakınlık derecesi, vefat sebebi ve bireyin kayıptan etkilenme seviyesini değiştirmektedir. Bireyin yas süreci ile başa çıkabilmesi için duygudurumun düzenlenmesine gereksinim duyulmaktadır ve sürecin kontrol altına alınabilmesi ve yönetilebilmesi, duygu düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bireyin yaşadığı kaybın ardından temel inançlarında oluşan sarsılmayla birlikte irrasyonel düşüncelerinin oluşması, yaşadığı yası kabullenebilme durumuyla ilişkilidir. Bu çalışma kapsamında yas yaşamış 300 bireye Kişisel Bilgi Formu, Temel Yas Unsurları Ölçeği, Genel Tutum ve İnanışlar Ölçeği Kısa Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Beck Anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, yas yaşamış bireylerin depresyon ve anksiyete ile ilişkilerinde, duygu düzenleme becerileri ve irrasyonel düşüncelerin aracılık etkisinin olduğuna dair bulgular ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Grief is defined as an individual's reaction or form of emotion after experiencing a significant loss. It is a phenomenon experienced with reactions specific to each individual; Depression and anxiety are the most common cases in bereaved individuals. The grief experiences of the individual, socioeconomic status, gender, age, closeness to the deceased person, the cause of death, and the individual's level of being affected by the loss change. In order for the individual to cope with the grieving process, mood regulation is needed, and it is very important to control and manage the process in terms of emotion regulation. The formation of irrational thoughts along with the shaking in the basic beliefs of the individual after the loss is related to the state of being able to accept the grief. Within the scope of this study, Personal Information Form, Basic Grief Elements Scale, General Attitudes and Beliefs Scale Short Form, Cognitive Emotion Regulation Scale, Beck Anxiety and Beck Depression Scale were applied to 300 individuals who experienced grief. The results of the study revealed findings that emotion regulation skills and irrational thoughts have a mediating effect on the relationship between depression and anxiety in experiencing grief individuals.