Ebelerin afetlere hazıroluşluk düzeyleri ile afet ve acil durumlarda emzirmenin desteklenmesine ilişkin bilgi tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of midwives level of preparedness fordisasters and their knowledge and attitudes towardssupporting breastfeeding in disasters and emergencies
- Tez No: 863379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİDE DEMİRELÖZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma, ebelerin afetlere hazıroluşluk düzeyleri ile afet ve acil durumlarda emzirmenin desteklenmesine ilişkin bilgi tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı - kesitsel türdeki bu araştırmanın evrenini Ardahan İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı birinci, ikinci ve üçüncü basamakta çalışan tüm ebeler (N=140) oluştururken, örneklemi olasılıklı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 110 ebe oluşturmuştur. Araştırma, tüm etik izinler alınarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları; 34 soruluk "Ebelerin Afet ve Acil Durumlarda Emzirmenin Desteklenmesine İlişkin Bilgi Tutumlarının Değerlendirmesi Anket Formu, HASPAHA (Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Personelin Afetlere Hazırlık Algılarını Belirlemeye Yönelik Ölçek) ölçeği formlarıdır. İstatistiksel analizler Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22.0) programı kullanılarak hesaplanacaktır. Veriler; sayı, yüzde, ortalama, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan ebelerin yaş ortalamasının 29,86 ±5,37 olduğu, %51.8'nin 5 yıl üzeri çalışma deneyimine sahip olduğu, %86,4'ünün eğitim durumunun lisans mezunu olduğu bulunmuştur. Ebelerin %93,6'sının afet ve acil durumlarda emzirmenin sürdürülmesinin sağlık hizmetleri içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu bilincinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Personelin Afetlere Hazırlık Algılarını Belirlemeye Yönelik Ölçek (HASPAHA) puan ortalaması 103,61±14,98 bulunmuştur. Ölçeğin en düşük alt boyut puan ortalaması 12,17±2,10 ile istek alt boyutu, en yüksek alt boyut puan ortalaması ise 28,47±7,46 ile müdahale becerisi olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:This study was conducted to evaluate midwives' level of preparedness for disasters and their knowledge and attitudes towards breastfeeding support in disasters and emergencies. Materials and Method: The population of this descriptive cross-sectional study consisted of all midwives (N=140) working in the primary, secondary and tertiary care units of Ardahan Provincial Health Directorate, while the sample consisted of 110 midwives who were determined by probability sampling method and voluntarily accepted to participate in the study. The study was conducted after obtaining all ethical permissions. Data collection tools were the 34-question "Assessment of Midwives' Knowledge and Attitudes Towards Supporting Breastfeeding in Disasters and Emergencies Questionnaire Form and HASPAHA (Scale for Determining the Disaster Preparedness Perceptions of Personnel Working in Prehospital Emergency Health Services) scale forms. Statistical analyses will be calculated using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22.0) program. Data were evaluated using number, percentage, mean, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis Test. Results: It was found that the mean age of the midwives participating in the study was 29.86 ± 5.37 years, 51.8% had more than 5 years of working experience, and 86.4% had a bachelor's degree. It was concluded that 93.6% of midwives were aware of the fact that maintaining breastfeeding in disasters and emergencies has an important place in health services. The mean score of the Scale for Determining the Disaster Preparedness Perceptions of the Personnel Working in Prehospital Emergency Health Services (HASPAHA) was 103.61±14.98. The lowest sub-dimension mean score of the scale was found to be the request sub-dimension with 12.17±2.10 and the highest sub-dimension mean score was found to be the intervention skill with 28.47±7.46.