Gar yapılarında iç mekân atmosferi: Haydarpaşa Garı ve Sirkeci Garı örneği
Interior atmosphere in railway stations: The case of Haydarpaşa Station and Sirkeci Station
- Tez No: 863397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZSIRKINTI KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
“Gar Yapılarında İç Mekân Atmosferi: Haydarpaşa Garı ve Sirkeci Garı Örneği ”adlı bu çalışma, Maltepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü İç Mimarlık Anabilim Dalı çatısı altında“Yüksek Lisans Tezi”olarak hazırlanmıştır. Araştırma Dünya'da ve Türkiye'de gar yapılarını ele alarak iç mekân atmosferlerine ilişkin bakış açısı oluşturmayı planlamaktadır. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı ve önemi; İstanbul'un iki önemli yapısı olan Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarının mekân atmosferini inceleyerek, bu iki farklı üslupla tasarlanmış yapı arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak olmuştur. Araştırma, özellikle Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Yapılarının işlevsel ve atmosfer etkilerinin yoğun olarak hissedildiği yolcu bekleme salonlarıyla sınırlandırılmıştır. Çalışmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz ile dört aşamalı bir süreci içermekte olup; literatür araştırması, karşılaştırmalı görsel ve doküman analizi, alan araştırması vb. gibi çok yönlü veri toplama yaklaşımı benimsemiştir. Bu kapsamda elde edilen veriler detaylı bir analizden geçirilmiş ve bulgular, çalışmanın konusuyla ilgili sonuçlar ve değerlendirmelerle birleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, farklı üsluplar ile yapılan sözü geçen gar yapılarının iç mekân atmosferlerinin benzerlikler taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Interior Atmosphere in Railway Stations: A Case Study of Haydarpaşa Station and Sirkeci Station,”has been prepared as a“Master's Thesis”under the Department of Interior Architecture at Maltepe University Graduate School of Education. The research aims to provide insights into the interior atmospheres of railway stations globally and in Turkey. In this context, the main objective and significance of the research have been to examine the spatial atmosphere of two significant structures in Istanbul, namely Haydarpaşa and Sirkeci Stations, and to reveal the similarities and differences between these two structures designed in distinct styles. The study focuses particularly on the passenger waiting halls, where the functional and atmospheric effects of Haydarpaşa and Sirkeci Railway Stations are intensely felt. The methodology of the study involves a qualitative research approach with descriptive analysis, comprising a four-stage process, including literature review, comparative visual and document analysis, field research, etc., adopting a comprehensive data collection approach. The collected data has undergone detailed analysis, and the findings have been combined with conclusions and evaluations related to the subject of the study. The results indicate that the interior atmospheres of the mentioned railway stations, designed in different styles, share similarities