Design and implementation of a sampling system for solid flow on conveyor belts in industry
Endüstride konveyör bantlar üzerindeki katı akışına yönelik bir örnekleme sısteminin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 863400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KALKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHZAT BAHADIR KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Endüstriyel üretim tesislerinde, üretilen malzemenin kalitesinin belirlenmesi çok büyük bir önem taşır. Malzemenin içeriğini ve kalitesini incelemek için yapılan iki tür yöntem vardır. Bu yöntemler fiziksel ve kimyasal analizlerdir. Tesislerin bu kalite kontrollerinin yapılabilmesi için bir takım test analiz laboratuvarları vardır. Bu laboratuvarlarda, üretilen her bir ürün için ham halinden başlayarak belirli aşamalarda numuneler alınır ve sonra testler ve analizler yapılır. Yapılan bu testler sırasında malzemenin içeriği ve kalitesi gözlemlenir. Test ve analizler sonucunda çıkarılan veriler tesislerin üretim kalitelerini arttırmalarına, üretim maliyetlerini düşürmelerine, enerji maliyetlerini düşürmelerine, doğru ürün üretimine katkıda bulunurlar ve böylece firmaların güvenilirliklerinin artmasını sağlarlar. Bu hususların gerçekleştirilebilmesi için üretim esnasında gerekli görülen her aşamada malzemeyi fiziksel ve kimyasal olarak tam temsil edebilecek şekilde numune alınmalıdır. Endüstride birçok türde numune alma teknikleri uygulanmaktadır. Bu aşamada, doğru numune alma noktasına, doğru tekniği uygulamak alınan numunenin tüm ürünü temsil etmesi açısından son derecede önemlidir. Bu çalışmada, gözlemler, teorik çalışmalar ve hesaplamalar sonrasında bir prototip üretilmiştir. Üretilmiş olan bu prototip üzerinde birçok test yapılmış ve yapılan bu testler sonrasında, kullanılması gereken parametreler kararlaştırılmıştır. Bu yeni numune alma makinesi ile çok daha iyi performansta çalışan, en az seviyede bakım isteyecek, alınan numunenin tüm ürünü tam temsil edebileceği bir numune alma sistemine ulaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In industrial production facilities, determining the quality of the produced material is of great importance. There are two types of methods to examine the content and quality of the material. These methods are physical and chemical analyses. The facilities have test analysis laboratories to perform these quality control processes. In these laboratories, starting from the raw state of each product,, samples are taken and then, tested and analyzed at certain stages. During these tests, the content and quality of the material are observed. The results of these tests and analyses contribute to the increasing of the production quality, to the reduction of production costs and energy costs, to the production of the desired products and therefore help increasing the reliability of companies. In order to achieve this, at each stage of the production phase, samples must be taken in such a way that can fully represent the material physically and chemically. There are many types of sampling techniques available in the industry. At this stage, applying the correct technique to the correct sampling point is extremely important to ensure that the sample taken represents the entire product. In this study, a prototype was produced after observations, theoretical studies and engineering calculations. Many tests were carried out on this prototype and after these tests, the parameters to be used were decided. With this new sampling machine, it is aimed to achieve a sampling system that works with a better performance, requires minimal maintenance whilst the sample taken can fully represent the entire product.