Design and development of an automated USSD-based mobile payment system for money transfer companies
Para transfer şirketlerine yönelik otomatik USSD tabanlı mobil ödemelerin tasarımı ve geliştirilmesi
- Tez No: 863402
- Danışmanlar: Prof. Dr. MURAT KOYUNCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada para transfer şirketlerine yönelik otomatik bir USSD tabanlı mobil ödeme sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiş ve bu sistemin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında otomatik USSD tabanlı mobil ödeme sisteminin finansal işlemler üzerindeki verimliliği, doğruluğu, kullanıcı deneyimi ve genel etkisi incelenmiştir. Nicel bir araştırma yaklaşımı kullanılan bu araştırmada 16 otantik katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak bu çalışma kapsamında geliştirilen bir form kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında mevcut sistemin işlem hızı ve doğruluğunun daha yüksek olduğunu ve kullanıcıların bu sistemden yüksek düzeyde memnuniyet duyduklarını ortaya koymaktadır. Araştırma aynı zamanda bu teknolojilerin uygulanmasındaki zorluklara ve fırsatlara da değinmekte ve bunların daha geniş finansal katılıma ve ekonomik kalkınmaya nasıl katkıda bulunabileceğine dair öneriler sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları özellikle benzer ekonomik ve altyapısal bağlamlara sahip ülkeler için teknolojiden yararlanarak finansal sistemleri geliştirmeye yönelik bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an automated USSD-based mobile payment system for money transfer companies was designed and developed and it was aimed to examine the effects of this system. Within the scope of the study, the efficiency, accuracy, user experience and overall impact of the automatic USSD-based mobile payment system on financial transactions were examined. In this study, which used a quantitative research approach, data was collected from 16 authentic participants. A form developed within the scope of this study was used as a data collection tool. The findings revealed that the processing speed and accuracy of the current system was higher compared to traditional systems and that users were highly satisfied with this system. The research also addresses the challenges and opportunities in implementing these technologies and offers recommendations on how they can contribute to broader financial inclusion and economic development. The results of the study provide a model for developing financial systems using technology, especially for countries with similar economic and infrastructural contexts.