Yurtta kalan üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlığı ve beslenme davranışının değerlendirilmesi
Evaluation of social media addiction and nutrition behavior of university students staying in dormitory
- Tez No: 863403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma yurtta kalan üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının beslenme davranışına etkisi ve yeme bozukluğu riskinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya İbn Haldun Üniversitesi yurdunda kalan 415 öğrenci (%66,5 kadın, %33,5 erkek) katılmıştır. Sosyodemografik ve sağlık bilgileri, sosyal medya ve beslenme durumu, antropometrik ölçüm, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) ve Rezzy Yeme Bozuklukları Ölçeğini içeren anket formu aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS 28.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,6±2,75 (yıl) iken BKİ ortalaması 23,5±3,33 (kg/m2)'tür. Öğrencilerin tamamı sosyal medya kullanmakta ve gün içinde ortalama 3,22±2,40 saati sosyal medyada geçirmektedirler. Öğrencilerin %79,03'ü sosyal medya kullanımı esnasında besin tüketmektedir. Öğrencilerin sosyal medya bağımlılık düzeyi 'az bağımlı düzey', sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumu 'yüksek düzey' bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the effect of social media addiction on eating behavior and the risk of eating disorders in university students living in dormitories. 415 students (66,5% female, 33,5% male) living in the Ibn Haldun University dormitory participated in the study. Sociodemographic and health information was collected face to face through a survey form including social media and nutritional status, anthropometric measurement, Attitudes Towards Healthy Nutrition Scale (HBITS), Social Media Addiction Scale (SMDS) and Rezzy Eating Disorders Scale. Research data were evaluated using SPSS 28.0 program. While the average age of the students is 21,6±2,75 (years), the average BMI is 23,5±3,33 (kg/m2). All students use social media and spend an average of 3,22±2,40 hours on social media during the day. 79,03% of students consume food while using social media. The students' social media addiction level was found to be 'low addiction level', and their attitude towards healthy nutrition was found to be 'high level'.