Karaciğer Siroz Tanısı Alan Hastalarda Yorgunluk ve Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Fatigue and Quality of Life among Patients Diagnosed with Liver Cirrhosis',
- Tez No: 863405
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı karaciğer siroz tanısı alan hastalarda yorgunluk ve yaşam kalitesini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Bu tanımlayıcı araştırma, Ekim 2021-2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin gastroenteroloji servisinde yatarak veya gastroenteroloji polikliniğinde ayaktan tedavi gören 91 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Piper Yorgunluk Ölçeği ve EQ-5D Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences) kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, t test, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Anova testleri ve korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study was to evaluate fatigue and quality of life among patients diagnosed with liver cirrhosis. Material and Methods: This descriptive study was conducted with 91 patients who received and outpatient inpatient treatment in the gastroenterology clinic of a university hospital between October 2021-2022. Piper Fatigue Scale and EQ-5D General Quality of Life Scale were used to collect data. The data obtained from the research were analyzed using SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences). Descriptive statistics, t test, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Anova tests and correlation analysis were used to evaluate the data. A p value