Evaluation of personal protective equipment for healthcare professionals to prevent transmission of covid-19
COVID-19'un bulaşmasını önlemek sağlık çalışanları kişisel koruyucu ekipmanların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 863424
  2. Yazar: BILAL NAJM ABED AZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KUTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
COVID-19, son yılların en büyük sağlık krizlerinden biri olarak ortaya çıkmış ve sağlık çalışanları, enfekte hastalarla temas ettiklerinden dolayı büyük bir risk altında kalmışlardır. Bu nedenle, kişisel koruyucu donanım (KKD) sağlık çalışanlarının COVID-19 enfeksiyonu ile karşı karşıya kalma riskini azaltmada kritik bir rol oynamaktadır. KKD, sağlık çalışanlarının enfeksiyonu önlemek için kullandığı özel ekipmanları içermektedir. Bu ekipmanlar arasında cerrahi maskeler, N95 solunum maskeleri, yüz koruyucuları, gözlükler, eldivenler ve önlükler bulunmaktadır. KKD, sağlık çalışanlarının COVID-19 enfeksiyonu ile temas etmelerini önleyerek hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaktadır. KKD'nin doğru şekilde kullanılmadığı durumlarda, enfeksiyon riski artmaktadır. Dolayısıyla, COVID-19 salgını sırasında KKD kullanımı sağlık çalışanlarının ve hastaların güvenliğini sağlamak için hayati önem taşımaktadır Bu kesitsel çalışma, Babil kentindeki Al-Hilla'da bulunan ve epidemiyoloji servisi bulanan dört hastaneden iki tanesinde gerçekleştirilmiştir Çalışma basit tesadüfi örnekleme tekniği kullanılarak seçilen 425 sağlık çalışanını kapsamaktadır. Seçilen Çalışma, örneklem olarak sağlık çalışanlarının demografik özellikleri, önleme ve kontrol yöntemlerinin değerlendirilmesi, COVID-19 tedbirlerinin değerlendirilmesi ve KKD ile ilgili koşul ve gereksinimlerinin değerlendirilmesi olmak üzere dört içeren anket öğelerini yanıtlanması ve yapılan sözlü mülakatlar çerçevesince yürütülmüştür. Unvan ve sağlık kuruluşunun türüne göre önleme ve kontrol yöntemlerinin değerlendirilmesine bakıldığında, sonuçlar bakteriyologların (4.275±0.329) yüksek değerlendirme puanına sahip olduğunu ve bunu kimyagerlerin (4.225±0.459) izlediğini göstermektedir. Eczacı asistanlarının değerlendirme düzeyleri düşük olarak bulunmuştur (2,10±0,212). En yüksek değerlendirme puanı (4.059±0.400) tıbbi laboratuarlar için olurken, en düşük değerlendirme düzeyi ise (3.883±0.452) acil ünitesi için bulunmuştur. Bu çalışma, KKD'nin ana alanlara göre genel değerlendirilmesi bakımından en yüksek değerlendirme puanının (4.001±0.501) önleme ve kontrol yöntemleri alanında iyi bir değerlendirme düzeyi içinde kaldığını ortaya koymaktadır. En düşük değerlendirme puanı ise (4.001±0.501 idi) orta değerlendirme seviyesi ile Covid-19 tedbirleri alanındadır. Çalışma sonuçları, önleme ve kontrol yöntemleri ile Covid-19 önlemleri (r= 0.624) arasında oldukça anlamlı bir pozitif korelasyon (P-değeri 0.05). Sağlık çalışanlarının Covid-19' karşı kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlarla ilgili genel değerlendirmesinin ortalama düzeyde olduğunu göstermektedir Ayrıca, sağlık çalışanlarının yüksek bir yüzdesi kişisel KKD koruyucu ekipman konusunda eğitim eksiklikleri olduğunu bildirmiştir. Çalışma, tüm sağlık çalışanlarının enfeksiyon önleme ve kontrolü ile kişisel koruyucu ekipmanların KKD'ın uygun kullanımı konusunda gerekli eğitimleri almasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers (HCWs) face an elevated risk of contracting COVID-19, and implementing safety measures, including personal protective equipment (PPE), is critical in preventing infections. The study follows a cross-sectional design, focusing on four hospitals in Babylon province with epidemiological wards for COVID-19 patients, randomly selecting two through multistage sampling. A sample size of 425 HCWs was chosen via simple random sampling, with respondents providing insights through a questionnaire spanning demographic data, prevention and control methods assessment, evaluation of COVID-19 measures, and assessment of PPE requirements. When examining prevention and control methods by functional title and healthcare facility type, outcomes revealed that bacteriologists scored highest (4.275±0.329), followed by chemists (4.225±0.459), whereas pharmacist assistants scored lower (2.10±0.212). The assessment of medical laboratories yielded the highest score (4.059±0.400), contrasting with the emergency unit, which exhibited a lower score (3.883±0.452). Considering the overall evaluation of PPE within primary domains, the prevention and control methods domain earned the highest score (4.001±0.501), reflecting a good evaluation level. Conversely, the COVID-19 measures domain received a lower score (4.001±0.501), signifying a moderate evaluation level. Correlation analysis demonstrated highly significant positive correlations (P-value < 0.001) between prevention and control methods and COVID-19 measures (r=0.624), prevention and control methods and assessment of PPE conditions (r=0.476), and COVID-19 measures and assessment of PPE conditions (r=0.476). The study's findings indicated a significant association between the total PPE evaluation score and socio-demographic variables (P-value < 0.05), excluding the type of healthcare facility, which lacked substantial association with the total PPE evaluation score (P-value > 0.05). In conclusion, HCWs' overall assessment of PPE usage falls within an average range. Notably, a considerable percentage of HCWs reported inadequate training on PPE. The study underscores the necessity for comprehensive education and training across all HCWs, focusing on infection prevention, control strategies, and proper PPE utilization.