Pandemi sürecinde sağlık profesyonellerinin hasta güvenliği iklimi konusunda görüşlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of HEALTH professionals on patient safety climate in the pandemic process
- Tez No: 809966
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Covid-19 salgını, birçok hastanenin çalışma stratejilerini ve hastanenin mevcut güvenlik ortamını gözden geçirmesine neden olmuştur. Süreçte çalışan güvenliği kadar hasta güvenliği (HG) de önem kazanmıştır. Hasta güvenliğinin oluşturulmasında hasta güvenliği iklimi (HGİ) değerlendirilmelidir. HGİ, sağlık hizmetinde kalitenin kilit unsuru olarak, dünyadaki tüm ülkelerin sağlık sistemlerinde bir öncelik olmalıdır. HG programlarının amacı, sağlık hizmetlerinin sunumunda hataları önlemek ve hastalara olası zarar azaltmaktır. Sağlık çalışanları için de güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için bir güvenlik iklimi gereklidir. Sağlık çalışanlarının farklı ortamlarda verdikleri sağlık hizmetlerinin sunumunda HG'ne hasta güvenliğine yönelik tutumları, servisin organizasyonu ve işleyişi, kuruluşun güvenlik kültürünün oluşturulmasında önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık profesyonellerinin HGİ ile ilgili görüşlerini belirlemektir. Çalışma Ocak 2021 ve Mart 2022 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 311 sağlık profesyoneli ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has caused many hospitals to review their operating strategies and the hospital's current safety environment. In this process, patient safety (HG) has gained importance as much as employee safety. Patient safety climate (HGI) should be evaluated in establishing patient safety. HGI, as a key element of quality in health care, should be a priority in the health systems of all countries in the world. The aim of HG programs is to prevent errors in the delivery of health services and to reduce possible harm to patients. A climate of safety is necessary to create a safe working environment for healthcare workers as well. Attitudes of healthcare professionals towards patient safety in the presentation of healthcare services in different environments, organization and functioning of the service are important factors in establishing the safety culture of the institution. The aim of this study is to determine the opinions of health professionals about HGI during the Covid-19 pandemic process. The study was carried out with 311 healthcare professionals working at Muğla Training and Research Hospital between January 2021 and March 2022.