Antrenörlerin gün içi uykululuk düzeylerinin, cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi ve bel çevresi açısından incelenmesi
Examination of trainers' daytime sleepinesslevels in terms of gender, physical activitylevel, and waist circumference
- Tez No: 863498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Antrenörlerin gün içi uykululuk düzeylerinin, cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi ve bel çevresi açısından incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Bağcılar ilçesinde görev yapan 330 antrenörden ve en az 2 yıllık antrenörlük deneyimi olan yaş ortalamaları 34,37±4,91 yıl, boy uzunlukları 1,74±0,46 m, ağırlıkları 64,37±11,86 kg ve Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 21,79±4,38 kg/m2, Bel Çevresi 73,26±11,66 cm, spor geçmişi 7,53±3,21 yıl ve antrenörlük geçmişi 3,88±2,86 yıl olan 173 kadın ve yaş ortalamaları 35,81±6,11 yıl, boy uzunlukları 1,82±0,47 m, ağırlıkları 76,96±12,88 kg ve VKİ 24,11±4,25 kg/m2, bel çevresi 81,58±12,69 cm, spor geçmişi 7,01±3,42 yıl ve antrenörlük geçmişi 4,66±4,19 yıl olan 157 erkek antrenöre kişisel bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Epworth Uyku Anketi (EUA) ve vücut kompozisyonu içinde bel ölçümü uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmanın bulguları incelendiğinde kadınların erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek uykuluk düzeyine sahip olduğu, toplam haftalık fiziksel aktivite göz önüne alındığında, bireylerin fiziksel aktivite düzeyi arttığında, uykuluk düzeylerinin anlamlı düzeyde azaldığı ve uykuluk düzeyi ile VKİ ve bel çevresi arasında ilişki olmadığı saptanmıştır. Sonuç: Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, cinsiyet değişkeninin VKİ, bel çevresi, uykuluk düzeyi ve fiziksel aktivite düzeyini etkilediği söylenebilir. Antrenörlerin VKİ ve bel çevresi ölçümleri ile uykuluk düzeyi arasında ilişki olmadığı bulunmuştur. Bunun sebebi olarak, katılımcıların aktif sporun içinde yer alan antrenörlerden oluşması ve buna bağlı olarak normal VKİ değerlerine ve bel çevresine sahip olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca, fiziksel aktivite ile gün içi uykuluk düzeyi arasında bir ilişki olduğu, düşük düzeyli ilişkinin uykuluğu azalttığı, orta düzeyli fiziksel aktivitenin ise uykuluk düzeyini arttırdığı bulunmuştur. Buna göre, fiziksel aktivite düzeyinin arttıkça yorgunluğa ve gün için uykuya daha çok ihtiyaç ortaya çıkardığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of the study was examination of coaches' daytime sleepiness levels in terms of gender, physical activity level, and waist circumference. Material and Methods: From 330 coaches working in the district of Bağcılar, with a minimum of 2 years of coaching experience, 173 women and 157 men were included in the study. The average ages for women were 34.37±4.91 years, with heights of 1.74±0.46 m, weights of 64.37±11.86 kg, Body Mass Index (BMI) of 21.79±4.38 kg/m2, waist circumference of 73.26±11.66 cm, sports experience of 7.53±3.21 years, and coaching experience of 3.88±2.86 years. For men, the average ages were 35.81±6.11 years, with heights of 1.82±0.47 m, weights of 76.96±12.88 kg, BMI of 24.11±4.25 kg/m2, waist circumference of 81.58±12.69 cm, sports experience of 7.01±3.42 years, and coaching experience of 4.66±4.19 years. Personal information forms, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Epworth Sleepiness Scale (ESS), and waist measurement within body composition were applied. Results: When the findings of the study are examined, it is observed that women have a significantly higher level of sleepiness compared to men. Considering the total weekly physical activity, it is found that as individuals' physical activity levels increase, their levels of sleepiness decrease significantly. Additionally, no relationship is found between sleepiness levels and BMI (Body Mass Index) or waist circumference. Conclusion: Based on the findings obtained from the study, it can be stated that the gender variable affects BMI, waist circumference, sleepiness level, and physical activity level. No relationship was found between coaches' BMI and waist circumference measurements and their level of sleepiness. This may be attributed to the participants being coaches actively involved in sports, resulting in normal BMI values and waist circumference. Additionally, a relationship was identified between physical activity and daytime sleepiness, indicating that low-level activity reduced sleepiness while moderate-level physical activity increased sleepiness. Consequently, it can be suggested that as the level of physical activity increases, the need for rest and daytime sleep also increases.