Salgın hastalıklara yönelik komplo teorilerinin aşı alım niyetine etkisinin yapısal eşitlik modellemesi ile tespit edilmesi: Covid-19 örneği
Determining the effect of conspiracy theories toward epidemic diseases on vaccine acceptance using structural equality modeling: The example of Covid-19
- Tez No: 863514
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Covid-19 virüsü 2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa süre içerisinde bütün dünya ülkelerini etkileyen ve pandemi oluşturan bir hastalıktır. Pandemiler ile mücadelede en önemli araç bağışıklamadır. Virüsle mücadele için gerekli olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)' nün de kitlesel bağışıklama için önerdiği aşılama çalışmaları çeşitli kişiler, gruplar ve sivil toplum kuruluşları ile özellikle sosyal medyadan aşılama ile ilgili çeşitli komplo teorileri ortaya çıkarmaktadır. Ve aşılama çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. İnsanlar bu komplo teorilerine inanarak kendilerine, yakınlarına ve çocuklarına bu tür aşıları yaptırmayarak aşılama çalışmalarını sekteye uğratmaktadır.Bu çalışmada çeşitli komplo teorilerine inançların, salgın hastalıklara yönelik aşı alımını etkileyip etkilemediği, etkiliyorsa hangi yönde ve düzeyde etkilediği yol analizi (path analysis) yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran hasta ve hasta yakınları üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya 405 kişi katılmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve AMOS istatistiksel analiz programları kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizlerinde; Araştırma verilerine yol (path) analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 virus is a disease that emerged in Wuhan, China, in 2019 and affected all countries in the world in a short time, causing a pandemic. The most important tool in the fight against the pandemic is immunization. Vaccination studies recommended by the World Health Organization (WHO) for mass immunization, which is necessary to combat the virus, reveal various conspiracy theories about vaccination by various individuals, groups and non-governmental organizations, especially on social media. And it negatively affects vaccination efforts. People believe in these conspiracy theories and prevent vaccinations for themselves, their relatives and their children, thus disrupting vaccination efforts.In this study, it was examined by path analysis method whether beliefs in various conspiracy theories affect the uptake of vaccines against epidemic diseases, and if so, in what direction and to what extent. The study was conducted on patients and their relatives who applied to Düzce University Health Application and Research Center. 405 people participated in the research. SPSS and AMOS statistical analysis programs were used to analyze the data. In the analysis of research data; Path analysis was applied to the research data.