Türkiye, ABD, Rusya, AB, Çin'in Kazakistan'daki yumuşak gücünün karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 863537
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez, 1991 yılından günümüze Rusya, Çin, ABD, AB ve Türkiye'nin Kazakistan'daki yumuşak güç ve etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Uluslararası arenada yer alan aktörler yumuşak güç kavramını, kavramın giderek daha fazla tartışılır olmasına paralel bir biçimde yürüttükleri dış politikaya uyarlamaktadır. Alan araştırmaları içerisinde aktörlerin yumuşak güç kullanımına yönelik çalışmaların çok sayıda olmasına rağmen bu konudaki karşılaştırmalı çalışmaların az olduğu söylenebilir. Bu tezin amacı, söz konusu 5 aktörün yumuşak gücünün kapsamlı ve yenilikçi bir analizidir. Kazakistan; özellikle ticaret, güvenlik ve enerji alanlarında Rusya, Çin, ABD, AB ve Türkiye arasında giderek artan bir rekabete konu olan bir bölgededir. Bu nedenledir ki söz konusu bölge, yumuşak güç analizi ve en önemlisi yumuşak güç kavramının arkasındaki ilkelerin ve fikirlerin yeniden gözden geçirilmesi açısından önemli görülmektedir. Çalışmanın genel amacı, uluslararası ilişkiler, güç/yumuşak güç, bölgeselcilik literatürüne katkı sağlamaktır. Tez, Kazakistan'da gerçekleştirilen kapsamlı bir anket çalışması (n=1167) ve elit mülakatlarına dayanmaktadır. Çalışmanın bulguları, Türkiye'nin Kazakistan'da diğer aktörlere kıyasla daha etkin ve yükselen bir yumuşak güce sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgu, Türkiye'nin bölgedeki artan etkisini ve cazibesini doğrulamaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin yumuşak gücünün özellikle Güney Kazakistan, 40 yaş altı grup, Kazak kimlikli grup ve Üniversite mezunları arasında daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu tez, Türkiye'nin Kazakistan'daki yumuşak gücünü ve etkisini değerlendirmek için önemli bir kaynak sunmaktadır. Tezin bulguları, Türkiye'nin bölgedeki rolünü ve yumuşak gücünü geliştirmeye yönelik politikalarını şekillendirmede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the comparative influence and soft power wielded by Russia, China, the United States (US), the European Union (EU), and Turkey in Kazakhstan from 1991 to the present. The concept of soft power is increasingly debated and being incorporated into the foreign policies of international actors. While there's a wealth of research on individual actors' use of soft power, comparative studies remain scarce. This thesis aims to provide a comprehensive and innovative analysis of the soft power of these five actors. Kazakhstan, a region experiencing heightened competition between these nations, particularly in trade, security, and energy, serves as a crucial case study for analyzing soft power. It allows us to re-evaluate the principles and ideas underpinning the concept of soft power. The study's overall goal is to contribute to the scholarship on international relations, power/soft power, and regionalism. The thesis relies on a comprehensive survey conducted in Kazakhstan (n=1167) and elite interviews. The findings suggest that Turkey enjoys a more effective and rising soft power in Kazakhstan compared to the other actors. This validates Turkey's growing influence and appeal in the region. Additionally, the research reveals that Turkey's soft power resonates more strongly with southern Kazakhstan, the under-40 demographic, the Kazakh ethnic group, and university graduates. This thesis offers a valuable resource for assessing Turkey's soft power and influence in Kazakhstan. The findings can inform Turkish policy decisions regarding its regional role and efforts to strengthen its soft power.