Yeni medya ve dijital propaganda: İsrail-Filistin savaşı örneği
New media and digital propaganda: The case of the Israeli- Palestine conflict
- Tez No: 863538
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İletişim tarihi kadar eski olan propaganda 20. Yüzyıl itibari ile gelişen teknolojilerin etkisi ile dönüşüme uğramıştır. Özellikle I. Dünya Savaşı'nda ülkelerin hedefe yönelik stratejik olarak planladığı ve sistematik olarak kitle iletişim araçlarını yoğun biçimde kullanarak uyguladığı propaganda teknikleri 21. Yüzyılda gelişen internet teknolojisi ile birlikte farklı ortamlarda kendine yer edinmiştir. İnternetin gelişmesi günlük hayatlarımıza büyük bir yer edinmesi ile beraber, dijital ortamda yeni iletişim ortamları oluşmuştur. Bu ortam, kişiler ve ülkeler arası sınırları ortadan kaldırarak her şeyin, her an her yerden görülebileceği bir bilgi akışı ağı meydana getirmiştir. Anlık olarak fotoğraf, video, ses ve metin paylaşımına imkân tanıyan aynı zamanda kullanıcıların gerçek kimliklerini diğer kullanıcılardan saklayabilme özgürlüğü bulunan sosyal medya platformları kullanımlarının ücretsiz olmasının da etkisi ile gündelik yaşamlarımızın büyük bir bölümünde vakit geçirdiğimiz dijital ortamlar haline gelmiştir. Propaganda ise önüne“dijital”sıfatını alarak“dijital propaganda”olarak kendine yeni bir alan oluşturmuştur. Çalışmanın amacı, propaganda ve yeni medya ilişkisini incelemektir. Bu kapsamda çalışmanın yapıldığı süreçte devam etmekte olan İsrail-Filistin savaşının 17.10.2024 ve 23.10.2024 tarihleri arasında X platformunda yapılmış olan İsrail ve Filistin destekçisi İngilizce paylaşımların niceliksel ve niteliksel içerik analizi yapılmıştır. Veriler Web Scraping (Web Kazıma) yöntemi ile toplanarak Maxqda 24 programı ile analiz edilmiştir. Verilerden yola çıkarak temalar oluşturulmuştur. İsrail ve Filistin destekçisi paylaşımların oluşturduğu temalardan yola çıkılarak niteliksel içerik analizleri yapılmıştır. Çalışma, İsrail Filistin arasında yaşanan savaşta her iki tarafı destekleyen paylaşımların içeriklerinin analizi propaganda açısından ele alınarak genel bir değerlendirme yapılarak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Propaganda, as old as communication itself, has been continuously shaped by developing technologies, with a significant impact from the rise of mass media and communication technologies in the 20th century. Particularly in World War I, propaganda techniques that countries planned strategically and systematically used mass media extensively have gained a place in different environments with the developing internet technology in the 21st century. As the internet becomes increasingly integrated into our everyday lives, new communication environments have sprung up within the digital sphere. By eliminating geographical barriers and facilitating the seamless flow of information, this environment has created a global network where anything can be viewed from anywhere, at any time. hese platforms, allowing instant sharing of photos, videos, audio, and text while granting users the freedom to hide their identities, have become digital environments where we spend much of our daily lives, drawn in by their accessibility and free availability. Propaganda, on the other hand, has created a new field for itself as“digital propaganda”by adopting the adjective“digital”. The study aims to examine the relationship between propaganda and new media. In this context, a quantitative and qualitative content analysis of the English posts supporting Israel and Palestine made on the data was collected using the Web Scraping method and analyzed with the Maxqda 24 program. Themes were created based on the data. Qualitative content analysis was conducted based on the themes created by posts supporting Israel and Palestine. The study was concluded by analyzing the content of the posts supporting both sides in the war between Israel and Palestine in terms of propaganda and making a general evaluation.