Turist rehberlerinin dijital pazarlama sorunlarının belirlenmesi ve çözümüne yönelik bir web sitesi önerisi
A website recommendation for identification and solution of digital marketing problems of tourist guides
  1. Tez No: 863541
  2. Yazar: İSMAİL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmanın temel amacı turist rehberlerinin dijital pazarlama sorunları ve rehberlerin bir dijital tanıtım platformundan beklentilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın ikincil amacı ise bu beklentilerin ışığında bir web sitesi ve mobil uygulamanın nasıl olması gerektiğinin detaylarını ortaya çıkarmak ve detaylar kapsamında tasarlamaktır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan araştırmanın rehber evrenini Türkiye Turist Rehberleri Birliği'ne bağlı turist rehberleri oluşturmaktadır. Bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak farklı Rehber Odalarına kayıtlı 108 Turist Rehberi çalışmaya dâhil edildi. Araştırmanın seyahat acenteleri açısından evrenini ise Aydın'da faaliyet gösteren seyahat acenteleri oluşturmaktadır. Aydın'da faaliyet gösteren seyahat acentelerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 16 seyahat acentesi çalışmaya dâhil edildi. Katılımcılardan veri elde etmek için yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak görüşme tekniği uygulandı. Rehber katılımcılara 12 adet ve acenteci katılımcılara 30 adet yarı-yapılandırılmış sorular soruldu. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanıldı. İçerik analizi manuel olarak araştırmacı tarafından gerçekleştirildi. Araştırmanın sonuçlarına göre; turist rehberlerinin kişisel tanıtımlarını yapabilmeleri için rehberlerin beklentilerini karşılamada gerekli olan platformların yeterli olmadığı veya kısıtlı bilgilerle tanıtım faaliyeti gerçekleştirebildikleri, acentelerin rehberler ile iletişim problemi yaşadıkları ve turlarına uygun nitelikte rehber bulmak için yeterli bir platform bulamadıkları belirlendi. Rehberlerin kendilerini tanıtabilecekleri ve acentelerin aradıkları nitelikli rehberlerle iletişim kurabildikleri bir platform çözümü önerildi. Araştırmada hem rehberlerden hem de acentelerden elde edilen verilerden ortak olanlar belirlenerek bu kavramlar üzerinden hem web sitesi hem de mobil uygulama tasarlandı. Web sitesi ve mobil uygulamanın rehberlerin dijital pazarlamalarına ve acentelerin istenilen nitelikteki rehbere ulaşım sağlamalarına çözüm olması için“Theguidefy”alan adıyla kullanıma alındı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Turist Rehberi, Seyahat Acentesi, Dijital Pazarlama, Acente- Rehber İletişimi, Web site, Mobil Uygulama.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the digital marketing problems of tourist guides and the guides' expectations from a digital promotion platform. The secondary aim of the research is to reveal the details of what a website and mobile application should be like in the light of these expectations and to design it within the scope of the details. The guide universe of the research, in which qualitative research method is used, consists of tourist guides affiliated with the Turkish Tourist Guides Association. From this population, 108 Tourist Guides registered in different Guide Rooms were included in the study using the convenience sampling method. The population of the research in terms of travel agencies consists of travel agencies operating in Aydın. 16 travel agencies operating in Aydın were included in the study using the convenience sampling method. Interview technique was applied using a semi-structured questionnaire to obtain data from the participants. 12 semi-structured questions were asked to guide participants and 30 semi-structured questions to agency participants. Content analysis technique was used to analyze the data obtained. Content analysis was performed manually by the researcher. According to the results of the research; It was determined that the platforms required to meet the expectations of tourist guides for their personal promotions were not sufficient or they could carry out promotional activities with limited information, the agencies had communication problems with the guides and they could not find a sufficient platform to find qualified guides suitable for their tours. A platform solution was proposed where guides can introduce themselves and agencies can communicate with the qualified guides they are looking for. In the research, common elements were determined from the data obtained from both guides and agencies and both a website and a mobile application were designed based on these concepts. The website and mobile application were put into use under the name“Theguidefy”to provide a solution for the digital marketing of guides and for agencies to access the guide of the desired quality. KEY WORDS: Tourist Guide, Travel Agency, Digital Marketing, Agency-Guide Communication, Website, Mobile Application.