Necef şehrinde / ırak'ta obez insanlar arasında depresyonun değerlendirilmesi
Assessment of depression among obese people in najaf city/ iraq
- Tez No: 863550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN TOPTAŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Irak'ın Necef kentinde bir hastaneye başvuran obez kişilerde depresyonu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma 30.11.2022-20.02.2023 tarihleri arasında Irak'ın Necef şehrinde bulunan bir hastanede kesitsel ve tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırma evreni Irak'ın Necef şehrinde bulunan bir hastaneye obezite tedavisi olmak için gelen kişilerden oluşmaktadır. Gpower analizine göre örneklem sayısı en az 152 obez olarak belirlenmiştir. Veriler yüz yüze tanıtıcı özellikler formu ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak toplanmıştır. SPSS 26 yazılımı kullanılarak frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve ANOVA ve t-testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assessment depression in obese people admitted to a hospital in Najaf, Iraq. This study was conducted as a cross-sectional and descriptive study in a hospital in Najaf, Iraq, between 30.11.2022-20.02.2023. The research population consists of people who came to a hospital in Najaf, Iraq, for obesity treatment. According to Gpower analysis, the sample size was determined to be at least 152 obese. Data were collected face-to-face using the descriptive characteristics form and the Beck Depression Scale (BDI). Frequency, percentage, mean, standard deviation and ANOVA and t-test were analyzed using SPSS 26 software.