İstanbul ve çevresindeki kasaplık hayvanların karaciğer ve böbreklerindeki cıva ve kadmiyum düzeyleri
The Levels of mercury and cadmium of liver and kidneys of slaughtered animals in İstanbul
- Tez No: 86355
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-1999 Baki GÜNEĞİ Danışman Prof.Dr. Suzan YALÇIN İstanbul ve Çevresindeki Kasaplık Hayvanların Karaciğer ve Böbreklerindeki Civa ve Kadmiyum Düzeyleri Bu çalışma, İstanbul ve çevresindeki kasaplık hayvanların karaciğer ve böbreklerinde metal kontaminasyonunu (civa, kadmiyum) belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sığır ve koyuna ait 50'şer karaciğer ve 50'şer böbrek olmak üzere toplam 200 adet materyal kullanılmıştır. Sığırlara ait karaciğerlerde ortalama 0.1409 ppm civa, 0.1126 ppm kadmiyum, böbrekte ise 0.1342 ppm civa, 0.0722 ppm kadmiyum bulunmuştur. Koyunlara ait karaciğerde 0.1013 ppm civa, 0.0993 ppm kadmiyum, böbrekte ise 0.0954 ppm civa, 0.0740 ppm kadmiyum saptanmıştır. Araştırma sonucunda İstanbul ve çevresindeki kasaplık hayvanların karaciğer ve böbreklerindeki civa ve kadmiyum değerlerinin halk sağlığı açısından herhangi bir sakınca yaratmayacak düzeylerde olduğu kanısına varılmıştır. 28
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Levels of Mercury and Cadmium of Liver and Kidneys of Slaughtered Animals in İstanbul This study was carried out to determine the metal contamination (Cd, Hg) in the liver and kidneys of slaughtered animal in İstanbul. In this experiment totally 200 samples, 50 samples of liver and kidneys for sheep and beef cows were used. In the livers of beef cows, average 0.1409 ppm mercury, 0.1126 ppm cadmium, in the kidneys of beef cows 0.1342 ppm mercury and 0.0722 ppm cadmium were found. In the livers of sheep, average 0.1013 ppm mercury, 0.0993 ppm cadmium, in the kidneys of sheep 0.0954 ppm mercury, 0.0740 ppm cadmium were recorded. It is concluded that mercury and cadmium levels of livers and kidneys of of slaughtered animal in Istanbul were not harmful for human health. «CYteSHFrf 29