İstanbul ve çevresindeki köpeklerde canine monocytic ehrlichiosis'in (CME) moleküler ve serolojik tekniklerle incelenmesi
Investigation of canine monocytic ehrlichiosis (CME) with molecularand serological techniques in dogs in Istanbul and its encircling area
- Tez No: 674064
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
E. canis infeksiyonu genellikle akut, subklinik ve kronik seyirli, yetişkin köpeklerde hafif olmasına rağmen yavrularda şiddetli anemiye neden olan bir hastalık tablosuna neden olur. Hastalığın tanısında klinik belirtilerle tanı koymak zordur. Hematolojik ve biyokimyasal bulgular şüpheli olsa da gerçek tanı serolojik teknikler ve PCR ile sağlanır. Ülkemizde E. canis'in epidemiyolojisi ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul ve çevresindeki köpeklerde E. canis'in dağılımı hakkında yeni veriler elde edilmesi amaçlandı. Bu amaçla İstanbul ve çevresinde yaşayan, sahipli, yaşları 1-12 arasında değişen (ortalaması 3,35 ± 7,2), kene enfestasyonu olan veya geçirmiş öyküsü olan ve daha önce CME yönünden herhangi bir tedavi uygulanmamış 100 adet köpekten kan örnekleri toplandı. Örneklerde kan sayımları, varlığı SNAP 4Dx hızlı ELISA test kiti ile E. canis antikor varlığı ve Nested PCR ile E. canis DNA'sı araştırıldı. Hematolojik incelemeler sonucunda 100 örnekten 8 tanesinde (%8) trombosit (PLT) seviyeleri normal sınırların altında (trombositopeni) bulundu. Serolojik incelemeler sonucunda 100 örnekten 6 (%6)'sında E. canis antikor varlığı saptandı. Moleküler inceleme sonucunda 100 örnekten 7 (%7)'sinde E. canis DNA'sı saptandı. Trombositopeni saptanan 8 (%8) adet örneğin 6 tanesinin (%6) seropozitif olduğu, 7 tanesinin (%7) PCR pozitif olduğu saptandı. Sonuç olarak E. canis' in İstanbul'da araştırılan kene enfestasyonu öyküsü bulunan köpeklerde pozitiflik oranı %7 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
E. canis infection is generally acute, subclinical and chronic, and is a disease that causes severe anemia in the offspring, even though it is mild in adult dogs. Diagnosis is difficult to diagnose with clinical symptoms in the diagnosis of the disease. Although the hematological and biochemical findings are suspicious, the actual diagnosis is provided by serologic techniques and PCR. There are limited studies on the epidemiology of E. canis in our country. For this purpose, SNAP 4Dx rapid diagnostic test and PCR techniques were used to obtain new data on the disease distributionin Istanbul and around. In this study, it was aimed to obtain new data on the distribution of E. canis in dogs in and around Istanbul. For this purpose, blood samples were collected from 100 dogs living in and around Istanbul, owned, aged 1-12 years (mean 3.35 ± 7.2), had or had a history of tick infestation, and had not been treated for CME before. Blood counts, presence of E. canis antibodies and E. canis DNA were investigated by Nested PCR in the samples. As a result of hematological examinations, platelet (PLT) levels were found below normal limits (thrombocytopenia) in 8 (8%) of 100 samples. Serological examinations revealed the presence of E. canis antibodies in 6 (6%) out of 100 samples. As a result of the molecular analysis, E. canis DNA was detected in 7 (7%) of 100 samples. 6 (6%) of 8 (8%) samples with thrombocytopenia were found to be seropositive, and 7 (7%) of them were PCR positive. As a result, the positive rate of E. canis in dogs with a history of tick infestation investigated in Istanbul was determined as 7%.