İstanbul kent merkezi yakın çevresindeki konut alanlarındaki üniversite kampüslerinin sosyal ve fiziksel çevrenin canlandırılmasındaki etkileri
The influences of university neighborhoods on regeneration of the social and physical environment
- Tez No: 166732
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Fonksiyonel ve fiziksel açıdan devamlı değişim ve dönüşüm içinde olan kentlerde, kent merkezleri ve yakın çevreleri bu değişimlerden en çok etkilenen alanlardır. Kent merkezi ve çevrelerindeki farklı sosyal ve ekonomik özelliklere sahip olan alanlar, gerek barındırdığı nüfustan gerek se kentin en dinamik bölgesinde değişimlere açık yerde bulunmalarından dolayı, bu değişimlerin hem mekan hem de yaşayanların üzerinde en çok hissedildiği alanlardır. Zamanla ekonomik, sosyal ve fiziksel değişimlerle farklılaşan talepler ve ihtiyaçlar sonucunda, merkez niteliğindeki alanlar eski cazibelerini kaybetmişler, konut bölgeleri bakımsız yerler ve çöküntü bölgeleri haline gelmişlerdir. Son zamanlarda bu bölgelerin canlandırılması için, yapılan çalışmalara ve geliştirilen stratejilere büyük önem verilmektedir. Bu tezin amacı, İstanbul kent merkezi yakın çevresindeki konut alanlarında kurulmuş olan üniversite kampüslerini inceleyerek, bu üniversitelerin sosyal ve fiziksel çevrenin canlandırılmasındaki etkilerini ortaya koymaktır. Bu tez kapsamında, kötü durumda olan kent merkezi yakın çevresindeki konut alanlarının canlandırılmasında çok önemli bir fonksiyon olan ve çevrelerine karşı sorumlulukları bulunan üniversite kampüslerinin yarattığı, yaratacağı ve yaratması beklenilen etkileri irdelenmektedir. Bu konu için seçilen alanlar ise İstanbul'daki kent merkezine çok yakın mesafedeki problemli konut alanları içerisinde olmalarından ve her ikisinin de yer aldığı bölgedeki konut alanlarının kendine has özelliklere sahip olmalarından dolayı Bilgi Üniversitesi Kuştepe kampusu ve Kadir Has Üniversitesi Cibali kampusu çevreleridir. Bu çerçeve içerisinde tezin bölümleri özelinde tartışılan konular şöyle sıralanmaktadır. Giriş bölümünde tezin amacı ve yöntemlerinin belirlenmesinin ardından ikinci bölümde kent merkezleri yakın çevrelerindeki konut alanlarının sanayi öncesi dönemden itibaren yaşadığı değişim süreci incelenmiş ve bu alanlarda xııgörülen problemler ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde son yıllarda önemi giderek artan yeniden canlandırma sürecinin anlatılmasının ardından, dördüncü bölümde üniversite kampüslerinin çevresiyle olan ilişkileri ve üniversitelerin işbirliği ile kentsel yeniden canlandırma projelerinin örnekleri incelenmiştir. Beşinci bölüm, İstanbul kent merkezindeki üniversite kampüsleri hakkında genel bilgileri ve araştırma alanı olarak da iki bölgenin seçilme sebepleri ve bu alanların tanıtımını içermektedir. Altıncı bölümde, Kadir Has Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi Kampüslerinin sosyal ve fiziksel çevreye etkileri değerlendirilmektedir. Son bölüm olan yedinci bölümde ise, konu bütün boyutları ile ele alınarak genel bir değerlendirme yapılmış ve üniversitelerin çevrelerine. Fiziksel dokuyu iyileştiren. Sosyal yapıyı geliştiren. Bulunduğu bölgenin ekonomisine olumlu katkılarda bulunan etkilerinin olduğu görülerek çeşitli önerilerde bulunulmuştur. xııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In cities, which are in a continuous change and transformation functionally and physically, city centers and their surroundings undoubtfully areas which feel these changes the most. Inner cities, which have different social and economic characteristics, because of both including the special populations and locating in the most dynamic region, these changes have the most visible influences on these neighborhoods. In time, as a result of the economic, social and physical changes, centers lost their attractiveness and the housing areas there become deteriorated. Recent years, to regenerate these areas which show inner city decline, a great importance is given to some works and strategies. In the context of the thesis, whether university campuses create, will create and hope to create influences on communities. The aim of this thesis is, studying the university campusses on inner city neighborhoods and the effects of these universities on regeneration of the social and physical environment. The areas chosen for this subject are Istanbul Bilgi University Kustepe Campus and Kadir Has University Cibali Campus for being located in areas suffering from inner city decline and for these neighborhoods, which these universities are located, having housing areas with special characteristics. In this context, the subjects discussed in thesis are like that: in the introduction section, after determining the aim and methods of the thesis, in the second section the process of the inner cities are studied and problems seen on these areas are determined. In the third section, after explaining the regeneration process, in the fourth section the relationships between university campuses with their environment and the examples of urban regeneration projects in which universities are the partners are examined. Fifth section contains the general information about the universities in Istanbul city center, decision criteries of choosing these two neighborhoods and the introduction of these selected areas. In the sixth section, the effects of Kadir Has University and Bilgi University on pyhsical and social environment are evaluated. xivIn the last chapter, that is the seventh chapter, with an overall consideration, an evaluation is made and it is seen that, the universities have influences on. Improving the physical fabric,. Developing the social condition and. Contibuting positively to its environment And eventually, some proposals are generated. xv