Lean production planning and controlling system implementation
Yalın üretı̇m planlama ve kontrol sı̇stemı̇ uygulaması
  1. Tez No: 863569
  2. Yazar: SADIK SERHAT KARAKÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Şirketler, müşteri taleplerinin zamanında karşılanmasını sağlamak için farklı üretim politikaları kullanmaktadır. Üretim politikalarının etkinliğini izlemek için, üretim kontrolü ve yönetimi ile ilgili çeşitli temel performans göstergeleri dikkate alınmalıdır. Bunlar arasında Zamanında Teslimat (OTD), makineler veya üretim hatları için Genel Ekipman Verimliliği (OEE), iş istasyonları arasındaki envanter seviyelerinin optimize edilmesi (WIP), müşteri memnuniyeti için gereksinimlerine göre müşteri siparişlerine öncelik verilmesi ve birikmiş işlerin en aza indirilmesi yer almaktadır. Bu makale, müşteri teslimat oranlarını artırmak ve üretim siparişlerini planlamak için yalın üretim tekniklerinin kullanıldığı gerçek hayattan bir üretim yönetimi sorununun analizini sunmaktadır. Şu anda, yarı mamul malzemeler bir Stoktan Yap politikası ile yönetilmektedir. Belirlenen sorunlar, optimal olmayan müşteri hizmet seviyeleri, operasyonlar arasında yüksek WIP seviyeleri ve üretim verimliliğindeki bozulmalardır. Bu nedenle, pratik bir imalat şirketinin hedeflerini optimize etmek için hibrit bir çekme ve itme üretim planlama sistemi geliştirilmiştir. Şirketin amaçları, kurulum süresini azaltarak verimliliği (OTD, OEE ve müşteri memnuniyeti) artırmak, gecikmeleri ve birikmiş miktar seviyelerini azaltarak WIP'yi en aza indirmek ve sipariş gecikmelerini azaltarak hizmeti iyileştirmektir. Problem, şirketin üretim süreci hedefleriyle uyumlu amaç programlama ve matematiksel programlama yöntemleri kullanılarak formüle edilmiştir. Bunu takiben, problemi gerçekçi boyutlarda çözmek için benzetimli tavlama algoritmasına ve sezgisel yönteme dayalı bir algoritma öneriyorum. Modelin ve algoritmanın hesaplama performansı daha sonra rastgele oluşturulan problem setleri kullanılarak değerlendirilmektedir. Matematiksel model ve algoritmanın doğrudan karşılaştırılması, önerilen algoritmanın gerçek problemleri etkin bir şekilde çözdüğünü göstermektedir. Ayrıca, hesaplamalı analiz sonuçları, önerilen algoritmanın ilgili gerçek problemi tatmin edici bir şekilde çözdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Companies use different production policies to ensure that customer demands are met promptly. Monitoring the effectiveness of these policies requires considering several key performance indicators related to production control and management. These indicators include On-Time Delivery (OTD), Overall Equipment Efficiency (OEE) for machines or production lines, optimizing work-in-progress (WIP) inventory levels between workstations, prioritizing customer orders based on their requirements for enhanced customer satisfaction and minimizing backlog. This thesis analyses a real-life production management challenge where lean production techniques are applied to improve customer delivery rates and plan manufacturing orders. Currently, semi-finished materials are managed under a Make-to-Stock policy. The identified challenges include suboptimal customer service levels, elevated WIP levels between operations, and reduced production efficiency. To address these issues, a hybrid pull and push production planning system was developed, aiming to optimize the objectives of a practical manufacturing company. The company aims to enhance efficiency (OTD, OEE, and customer satisfaction) by decreasing setup times, reducing WIP and backlog levels, and improving service by minimizing order tardiness. The problem is formulated using goal programming and mathematical programming methods that align with the company's production process objectives. An algorithm based on the simulated annealing algorithm and heuristic methods is proposed to solve the problem for realistic sizes. The computational performance of the model and algorithm is evaluated using randomly generated problem sets. A direct comparison between the mathematical model and the algorithm demonstrates the proposed algorithm's efficiency in resolving real-world problems. Furthermore, computational analysis results indicate that the proposed algorithm satisfactorily addresses the related real-world problem.