Örgütsel sapma davranışlarında aile stresörlerinin etkisi
The effect of family stressors on organizational deviance behaviors
- Tez No: 863570
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER PAZARCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı endüstriyel alanda faaliyet gösteren fabrikalarda çalışan beyaz yakalı personellerin aile stresörleri ve örgütsel sapma davranışlarının çeşitli faktörler açısından incelenmesidir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak desenlenen araştırmanın örneklemini İstanbul İli Avcılar İlçesi'ndeki çeşitli alanlarda faaliyet gösteren fabrikalardaki 134 beyaz yakalı personel oluşturmuştur. Çalışmada araştırma verilerini elde edebilmek için Aile Stresörleri ile Başa Çıkma Ölçeği, Okullarda Örgütsel Sapma Davranışları Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmış olup elde edilen tüm veriler araştırmanın güvenirliliği için yüz yüze toplanmıştır. Araştırma analizleri sonucunda aile stresörleri ve örgütsel sapma davranışları değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ve bu ilişkin negatif yönlü olduğu; örgütsel sapma davranışlarının yaş, firma sektörü ve cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterdiği; kadınların örgütsel sapma davranışları puanın daha yüksek oranda olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the family stressors and organizational deviation behaviors of white-collar personnel working in factories operating in the industrial field in terms of various factors. The sample of the research, which was designed using the relational scanning model, consisted of 134 white-collar personnel in factories operating in various areas in Avcılar District of Istanbul. In order to obtain research data in the study, the Coping with Family Stressors Scale, Organizational Deviant Behavior Scale in Schools and Personal Information Form were used, and all data obtained were collected face to face for the reliability of the research. As a result of the research analysis, it was determined that there was a significant relationship between the variables of family stressors and organizational deviance behaviors and that this relationship was negative. organizational deviation behaviors vary according to age, company sector and gender; It was concluded that women's organizational deviation behavior scores were higher.